Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident cu victime
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident cu victime

buna ziua,
va rog sa ma lamuriti in cateva chestiuni:
1. exista o limita de timp (nr. de zile) dupa accident, pana la care se poate cere certificatul medico-legal de la IML? Pana la cate zile mai este valabil?
2.care este procedura? victima il solicita de la IML printr-o cerere scrisa, sau cum?
3. care sunt documentele care trebuie duse la ei? trebuie ca victima sa fie examinata de doctorii de la ei?
4. daca politia nu si-a facut treaba, facem plangere penala impotriva faptuitorului? Dupa cate zile mai e valabila plangere?
va multumesc pentru ajutor
Luati persoana ,asiguarti-i cumva transportul si mergeti la INML ,daca acesta este competent sa efectueze lucrarea,iar aceasta institutie va cere relatiile de la spitalul unde a fost internata,dupa examinarea prealabila a victimei.
Succes !