Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces Verbal CNP gresit
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces Verbal CNP gresit

Buna seara,

Am primit o amenda pentru traversare neregulamentara ca si pieton dar dupa ce am recitit procesul verbal am observat ca CNP-ul este scris gresit ... agentul a uitat sa scrie o cifra + numarul apartamentului unde locuiesc este scris gresit.

As avea castig de cauza la o eventuala contestatie?

Multumesc.
richy, utilizator
Completand ce spune andreeacp cu care sunt de acord.......

Conform prevederilor art.16, alin.7 din OG nr.2/2001 privind regimul contravenţiilor, în momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la cunoştinţa contravenientului dreptul de a face obiecţiuni cu privire la conţinutul actului de constatare, obiecţiunile fiind consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica „Alte menţiuni” sub sancţiunea nulităţii procesului-verbal.
Eram in graba mare pentru ca intarziasem de cateva minute bune la o sedinta si colac peste pupaza am mai pierdut si 15 minute cu amenda de aceasta nu am avut timp sa citesc procesul verbal.

La mentiuni a scris agentul : citez - ' Nu am! '

Ma gandesc ca aici trebuia sa imi ofere mie sansa sa le scriu nu sa scrie el in numele meu.
Rubrica obiectiunilor trebuie scrisa si completata
doar de contravenient.
Deci sa inteleg ca pot scrie si asta un motiv de anulare al PV in contestatie.