Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate face o dezmembrare a unei case maostenite ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate face o dezmembrare a unei case maostenite daca una din parti nu e de acord?

sintem trei frati si unul din noi nu este de acord cu dezmembrarea.Se poate in mod legal face dezmemb. si fara acel frate?
:(
dupa cum vi s-a raspuns, nu.
actul de dezmembrare este un act de dispozitie materiala asup[ra bunului si pentru incheierea lui este necesar acordul tuturor copartasilor.
mergeti pe cale de instanta si solicitati partajarea imobilului.
Cazul este urmator: Sintem trei frati.Tata a murit.Sa facut succesiunea, fiecare detinid cota lui parte; adica:mamei care mai traieste ia revenit 50% restul de 50%sa mai impartit odata la 4, deci mama a detinut la urma 65%iar noi fiecare 12,5%.
Pina aici totul bine si frumos, dar acum cu 2 ani in urma mama a facut vinzare-cumparare intre ea(65%) si unul din frati fara sa zica la nimeni nimic.Asta insemnind ca acum unul are 75%mama nu mai detine nimic iar ceilalti doi frati detin acum numai cite 12%.Problema e acum ca cel care detine 75% vrea acum dezmembrarea de la mine si de la celalt frate.Cum ar trebui sa procedez in acest caz?
Ma poate obliga sa cedez si la cele 12%care mai imi revin si sa fac dezmembrarea?
Spunindui ca nu sint de acord cu termenul stabilit de el pe data de----- (neavind atunci timp) mia aruncat ca va face dezmembrarea si fara mine. Va putea ?
Am uitat sa mentionez ca mostenirea consta din o casa cu 3 camere, baie, 2 bucatarii+anexe si gradina de 500m².
Fara acordul dvs, nu se poate face dezmembrarea. In schimb el poate intenta o actiune pentru iesire din indiviziune cu plata unei sulte pentru cota dvs.
buna ziua .
avand in vedere ca fratele respectiv detine cota cea mai mare din imobil, dansul va poate chema in instanta, pt. iesire din indiviziune, pe dvs. si celalalt frate.
veti primi o sulta fiecare, corespunzator cotei din imobil detinute .
sulta se va stabili in baza unei expertize tehnice imobiliare .
Daca imobilul este comod partajabil va primi fiecare in natura si se va da cu sulta.Trebuie vazute actele si schitele.