Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general necesara casa de marcat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

necesara casa de marcat?

Buna ziua,
Sunt nou pe forum si am cateva nelamuriri pentru care va cer ajutorul.
Am deschis de curand un P.F.A cod caen 4791 (comercializez suplimente nutritive pe internet) , iar majoritatea produselor se trimit prin curier (pentru care cred ca este suficient avizul de insotire).
Daca pe raza orasului in care am sediul livrez personal este suficienta chitanta sau imi trebuie casa de marcat?
Pentru produsele care ies din stoc (vanzarile) se emite bon de consum?
Jurnale de incasari si plati si inventar le completez zilnic sau lunar?La pretul de achizitie trec pretul cu tva sau fara? Oricum platesc si tva la cumpararea marfii, sunt nelamurit cu treaba asta "neplatitor de tva"

Va multumesc
Factura oricum o faceti in 3ex. una la client,alta la d-voastra la acte -RJIP si alta la cotor..
De pe factura de achizitie acele produse le receptionati care le si vindeti...
restul ramin cheltuiala pentru d-voastra..oricum platiti factura in totalitate,deci in RJIP treceti suma achitata.
Buna seara!
Am cateva nelamuriri legate de PFA-ul ce il detin, sunt foarte multe opinii si nu stiu cum sa fac intr-un final:
1) Sunt neplatitor de TVA cu impozitare pe venit real, insa facand comert online la achizitie platesc si TVA-ul marfii. Daca de ex eu vand mai departe prod x cu 119 ron inclusiv TVA presupun ca se echivaleaza? facturile cum sa le fac?, unii recomanda normal cu TVA. Pot face facturile in acest mod?
2) facand comert recomandati sa ma declar platitor de TVA? Cumparand cu TVA
inteleg cum mai sunt neplatitor. Poate doar in cazul in care emit factura si cu TVA, echivalandu-se? Eu unul nu am gasit facturi fara TVA SI nici nu vad logica, daca vand cu 119 ron trec 100 ron? dif de 19 ron cum o justific................
Sper sa nu plictisesc cu acest mesaj. Multumesc!

Tudor.M, utilizator
Este exact invers. Daca emiteti factura la livrare, nu mai este nevoie de aviz.
Iar daca emit aviz mai e nevoie de factura? Eu stiu ca nu. Dumneavoastra ce recomandati?
Si inca ceva: stiu ca pentru livrarile pe care le fac personal trebuie bon fiscal, dupa unele pareri cica se poate da doar factura si chitanta. Este magazin online, deci nu vine clientul la mine.
Aceste livrari sunt ocazionale, 80% din cazuri se livreaza cu curier.
Astept pareri de la cei care au o afacere asemanatoare.
Multumesc