avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general necesara casa de marcat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

necesara casa de marcat?

Buna ziua,
Sunt nou pe forum si am cateva nelamuriri pentru care va cer ajutorul.
Am deschis de curand un P.F.A cod caen 4791 (comercializez suplimente nutritive pe internet) , iar majoritatea produselor se trimit prin curier (pentru care cred ca este suficient avizul de insotire).
Daca pe raza orasului in care am sediul livrez personal este suficienta chitanta sau imi trebuie casa de marcat?
Pentru produsele care ies din stoc (vanzarile) se emite bon de consum?
Jurnale de incasari si plati si inventar le completez zilnic sau lunar?La pretul de achizitie trec pretul cu tva sau fara? Oricum platesc si tva la cumpararea marfii, sunt nelamurit cu treaba asta "neplatitor de tva"

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Tudor.M , utilizator 17:51, 16 Iunie 2010
AVIZUL-Este documentul ce insoteste marfurile pe timpul transportului, daca factura de livrare este intocmita ulterior.
Avizul de insotire a marfii poate fi definit si ca un document de incarcare respectiv descarcare a gestiunii .
Recomand sa faceti factura chiar daca nu sunteti platitor deTva..
Multumesc pentru sfaturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bon fiscal pentru plata prin banca daniel-daniel daniel-daniel Buna ziua! Am o Intreprindere Individuala cu codul de activitate 479,1 si un sediu social. Activitatea o desfasor doar online, livrarile le fac prin curier ... (vezi toată discuția)
Chitante emise catre persoane fizice ContSters255863 ContSters255863 Efectuez comert la distanta si am livrat cateva bunuri catre persoane fizice, cu incasare pe baza de chitanta realizata electronic. Stiu ca nu a fost bine si ... (vezi toată discuția)
Editare factura...nelamurire Tudor.M Tudor.M Buna seara! Am cateva nelamuriri legate de PFA-ul ce il detin, sunt foarte multe opinii si nu stiu cum sa fac intr-un final: 1) Sunt neplatitor de TVA cu ... (vezi toată discuția)