Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DEZBATEREA MOSTENIRII
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DEZBATEREA MOSTENIRII

Impartirea mostenirii dupa moartea tatalui : sotia nedivortata si doi frati:-/
In termen de 6 luni de la deschiderea succesiunii ( data decesului) trebuie sa acceptati succesiunea, dati o declaratie la notar.
Si apoi ar fi bine sa dezbateti in termen de 2 ani ca sa nu platiti impozit.
ce se intampla daca nu dezbat succesiunea in termen de 6 luni ca fiica?
Sa nu confundam termenii: se poate dezbate oricand, recomandabil in termen de 2 ani.
In termen de 6 luni trebuie sa va exercitati dreptul de optiune succesorala: sa acceptati sau sa renuntati la succesiune.
Daca nu faceti acest lucru puteti fi considerata straina de succesiune si nu mai culegeti nimic.
Mergeti sa dati o declaratie la notar.
Apoi dezbateti cand doriti.