avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura concilierii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura concilierii

conciliera 720 indice 1
Trebuie facuta concilierea in cazul in care dau in judecata un asigurator, intemeiat pe imprejurarea ca refuza sa ma despagubeasca?
Cel mai recent răspuns: floare _de_ colt , utilizator 19:08, 16 Iunie 2010
eu cred ca-i un litigiu civil, fiind ca atare tratat uneori...iar izvorul contractului de asigurare il constituie 998-999 si urm c civ
:)
Nu cred ca discutia era despre functiile asigurarii.:)
Aveti dreptate,asigurarea ajuta in cazul raspunderii civile delictuale.Spre exemplu:
-raspunderea pentru fapta proprie
-raspunderea parintilor pentru faptele ilicite savarsite de copiii lor minori
-raspunderea persoanei pentru prejudiciile cauzate de lucrurile aflate in paza sa juridica

In sustinerea caracterului comercial al litigiului se aduc argumentele:
-calitatea de comerciant a asiguratorului
-asigurarile sunt fapte de comert obiective si subiective pentru asigurator
Actelor unilaterale de comert le sunt aplicabile legea comerciala.
In discutia la care am facut trimitere,avocatul alexgrigoriu spunea ca la nivel european aceste raporturi juridice sunt altfel structurate.
Poate vor fi regandite si la noi.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Iunie 2010
floare _de_ colt, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura concilierii luminel luminel Creditorul s-a indreptat impotriva debitorului cu cerere privind emiterea unei somatii de plata, care a fost respinsa. Ulterior creditorul introduce actiune ... (vezi toată discuția)
Conciliere directa- in cazul modificarii cererii de chemare in judecata LIGHT LIGHT conciliere directa- in cazul modificarii cererii de chemare in judecata din obligatie de a face ( in speta se solicita instantei pronuntarea unei hotarari ... (vezi toată discuția)
Este materie comerciala? eset necesara concilierea directa? eugen82 eugen82 Va rog sa ma ajutati sa verific daca urmatoarea situatie este sau nu materie comerciala ( art.720 in vigoare in 2009) si daca este necesara conciliere ... (vezi toată discuția)