Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procedura concilierii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procedura concilierii

conciliera 720 indice 1
Trebuie facuta concilierea in cazul in care dau in judecata un asigurator, intemeiat pe imprejurarea ca refuza sa ma despagubeasca?
eu cred ca-i un litigiu civil, fiind ca atare tratat uneori...iar izvorul contractului de asigurare il constituie 998-999 si urm c civ
:)
Nu cred ca discutia era despre functiile asigurarii.:)
Aveti dreptate,asigurarea ajuta in cazul raspunderii civile delictuale.Spre exemplu:
-raspunderea pentru fapta proprie
-raspunderea parintilor pentru faptele ilicite savarsite de copiii lor minori
-raspunderea persoanei pentru prejudiciile cauzate de lucrurile aflate in paza sa juridica

In sustinerea caracterului comercial al litigiului se aduc argumentele:
-calitatea de comerciant a asiguratorului
-asigurarile sunt fapte de comert obiective si subiective pentru asigurator
Actelor unilaterale de comert le sunt aplicabile legea comerciala.
In discutia la care am facut trimitere,avocatul alexgrigoriu spunea ca la nivel european aceste raporturi juridice sunt altfel structurate.
Poate vor fi regandite si la noi.
floare _de_ colt, utilizator