Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

am depus dosarul pt divort de comun acord, am avut termen de judecata, dar nu ne-am prezentat. din pacate relatia tot nu merge. intrebarea mea este ce trebuie sa fac pt a depune din nou dosarul pt divort
in cazul in care el nu mai vrea sa fie de comun acord, eu ce trebuie sa fac. sa-l dau eu in judecata? pana cand nu se poate prezenta el la divort? va multumesc
Daca actiunea initiala a fost formulata pe divort prin acordul partilor ( de ambii soti) si acum sotul dvs. nu mai este de acord cu divortul, lasati cauza aceea in nelucrare pentru ca dupa un an se va perima si introduceti o noua actiune dvs, in calitate de reclamanta , administrati probe si divortati, neavand importanta daca paratul se va prezenta sau nu.
Important este sa dovediti dvs. ca motivele invocate in actiunea de divort sunt intemeiate.