Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident - tamponare caruta pe drum national
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident - tamponare caruta pe drum national

Bun gasit!

Ma aflu, din nefericire, in urmatoarea situatie: circuland pe un drum national si observand tarziu o caruta aflata pe acelasi sens de mers, in ciuda franatului nu am reusit sa evit impactul. Am lovit caruta din spate, caruta este distrusa, masina usor avariata, calul sanatos, viteza cu care circulam regulamentara, la impact viteza aprox. 20-30km.h, alcoolemie 0. Masina are RCA si CASCO. Accidentul a avut loc in jurul orei 18.30 - vizibilitate buna. Eu am permisul de conducere retinut, cu dovada de circulatie pentru 15 zile si posibilitate de prelungire.
Problema apare in ceea ce-l priveste pe carutas. Acesta, la 5 zile de la accident, este inca internat - din diagnostic stiu ca este vorba de o fractura a piramidei nazale, fara alte detalii. Politistul care se ocupa de caz m-a anuntat ca omul nu-si poate plati trusa de recoltare a sangelui in vederea stabilirii alcoolemiei si nici expertiza medico-legala.
Ce pot face in aceasta situatie pentru a ajunge cat mai curand la incheierea cazului?
Va multumesc.
geode, utilizator
Buna seara.... eu in locul dumneavoastra as incerca sa stabilesc mai degraba daca acea caruta avea ce cauta pe un drum national sau judetean.... daca caruta incalca o regula de circulatie sincer mi se pare logic si normal ca acea caruta implicit carutasul sa fie vinovat de producerea accidentului ... respectiv de plata pagubelor ... incercati sa angajati un avocat cu care sa va prezentati la politie si sa aflati foarte clar daca acea caruta circula legal sau nu .... eu tind sa cred ca nu circula legal .... la fel ca toate celelalte carute aflate pe drumurile nationale si din cauza carora se intampla atatea accidente... nu am nimic impotriva oamenilor de la tara care isi castiga traiul zilnic cu ajutorul carutelor dar trebuie sa inteleaga ca soseaua este totusi un drum exclusiv pentru autoturisme , m,otociclete su alte vehicule inmatriculate.... va spun sa vorbiti la politie datorita altui accident intamplat aproape identic din cauza unui trator neinmatriculat si care totusi circula pe o sosea nationala .... la final soferul tractorului a fost gasit vinovat si a trebuit sa suporte pagubele aferente accidentului.... inteleg ca omul care avea caruta este in spital si ca probabil nu se simte tocmai bine dar in aceste momente mai indicat ar fi sa va ganditi la dumneavoastra si la propriul dumneavoastra bine ... ca o paranteza - amic de-al meu acum un an a tras masina pe dreapta a traversat in fuga vazand ceva pe partea cealalta , a fost lovit in plin de o duba , spitalizare ,tije in picior si ce credeti in final , in spital fiind a platit 66 de milioane reparatia dubei ca sa nu fie dat in judecata deoarece soferul dubei isi castiga traiul cu acea masina - nu mai suntem chiar in epoca de piatra si va sugerez sa va cautati dreptatea cu putina tarie de caracter si diplomatie..... acea caruta nu avea ce cauta pe drum deci autorul fizic si moral al acestui accident este carutasul ... nu lasati lucrurile asa , cu stima , sara
sarasara, utilizator
Din punctul meu de vedere culpa apartine in exclusivitate (sau in principal) carutasului nicdecum dumneavoastra in principal dar asta numai din punct de vedere rutier.
Din punct de vedere penal vis-a-vis de vatamarea corporala a carutasului exista posibilitatea sa vi se stabileasca vinovatia denumita juridic "culpa fara prevedere". De aceea este important sa se stabileasca daca aveati posibilitatea evatarii accidentului.
Codul rutier interzice carutelor sa circule pe drumurile nationale. Nerespectarea de catre carutas a acestei prevederi regulamentare nu conduce in mod automat la vinovatia acestuia in producerea accidentului de circulatie. Daca conducatorul auto nu putea evita accidentul vinovatia apartine in exclusivitate carutasului. Daca conducatorul auto avea posibilitatea evitarii accidentului de circulatie vinovatia apartine in exclusivitate acestuia. Daca accidentul de circulatie se putea sau nu evita de catre conducatorul autoturismului se stabileste printr-o expertiza judiciara.