avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident - tamponare caruta pe drum national
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident - tamponare caruta pe drum national

Bun gasit!

Ma aflu, din nefericire, in urmatoarea situatie: circuland pe un drum national si observand tarziu o caruta aflata pe acelasi sens de mers, in ciuda franatului nu am reusit sa evit impactul. Am lovit caruta din spate, caruta este distrusa, masina usor avariata, calul sanatos, viteza cu care circulam regulamentara, la impact viteza aprox. 20-30km.h, alcoolemie 0. Masina are RCA si CASCO. Accidentul a avut loc in jurul orei 18.30 - vizibilitate buna. Eu am permisul de conducere retinut, cu dovada de circulatie pentru 15 zile si posibilitate de prelungire.
Problema apare in ceea ce-l priveste pe carutas. Acesta, la 5 zile de la accident, este inca internat - din diagnostic stiu ca este vorba de o fractura a piramidei nazale, fara alte detalii. Politistul care se ocupa de caz m-a anuntat ca omul nu-si poate plati trusa de recoltare a sangelui in vederea stabilirii alcoolemiei si nici expertiza medico-legala.
Ce pot face in aceasta situatie pentru a ajunge cat mai curand la incheierea cazului?
Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 18 Iunie 2010
geode, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 17:04, 20 Iunie 2010
Buna seara.... eu in locul dumneavoastra as incerca sa stabilesc mai degraba daca acea caruta avea ce cauta pe un drum national sau judetean.... daca caruta incalca o regula de circulatie sincer mi se pare logic si normal ca acea caruta implicit carutasul sa fie vinovat de producerea accidentului ... respectiv de plata pagubelor ... incercati sa angajati un avocat cu care sa va prezentati la politie si sa aflati foarte clar daca acea caruta circula legal sau nu .... eu tind sa cred ca nu circula legal .... la fel ca toate celelalte carute aflate pe drumurile nationale si din cauza carora se intampla atatea accidente... nu am nimic impotriva oamenilor de la tara care isi castiga traiul zilnic cu ajutorul carutelor dar trebuie sa inteleaga ca soseaua este totusi un drum exclusiv pentru autoturisme , m,otociclete su alte vehicule inmatriculate.... va spun sa vorbiti la politie datorita altui accident intamplat aproape identic din cauza unui trator neinmatriculat si care totusi circula pe o sosea nationala .... la final soferul tractorului a fost gasit vinovat si a trebuit sa suporte pagubele aferente accidentului.... inteleg ca omul care avea caruta este in spital si ca probabil nu se simte tocmai bine dar in aceste momente mai indicat ar fi sa va ganditi la dumneavoastra si la propriul dumneavoastra bine ... ca o paranteza - amic de-al meu acum un an a tras masina pe dreapta a traversat in fuga vazand ceva pe partea cealalta , a fost lovit in plin de o duba , spitalizare ,tije in picior si ce credeti in final , in spital fiind a platit 66 de milioane reparatia dubei ca sa nu fie dat in judecata deoarece soferul dubei isi castiga traiul cu acea masina - nu mai suntem chiar in epoca de piatra si va sugerez sa va cautati dreptatea cu putina tarie de caracter si diplomatie..... acea caruta nu avea ce cauta pe drum deci autorul fizic si moral al acestui accident este carutasul ... nu lasati lucrurile asa , cu stima , sara
Ultima modificare: Duminică, 20 Iunie 2010
sarasara, utilizator
Din punctul meu de vedere culpa apartine in exclusivitate (sau in principal) carutasului nicdecum dumneavoastra in principal dar asta numai din punct de vedere rutier.
Din punct de vedere penal vis-a-vis de vatamarea corporala a carutasului exista posibilitatea sa vi se stabileasca vinovatia denumita juridic "culpa fara prevedere". De aceea este important sa se stabileasca daca aveati posibilitatea evatarii accidentului.
Codul rutier interzice carutelor sa circule pe drumurile nationale. Nerespectarea de catre carutas a acestei prevederi regulamentare nu conduce in mod automat la vinovatia acestuia in producerea accidentului de circulatie. Daca conducatorul auto nu putea evita accidentul vinovatia apartine in exclusivitate carutasului. Daca conducatorul auto avea posibilitatea evitarii accidentului de circulatie vinovatia apartine in exclusivitate acestuia. Daca accidentul de circulatie se putea sau nu evita de catre conducatorul autoturismului se stabileste printr-o expertiza judiciara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident atelaj hipo dn17c ContSters181165 ContSters181165 In luna decembrie am fost implicat intru-un accident rutier soldat cu vatamarea corporala a unei persoane.mai exact am lovit din spate o caruta care circula pe ... (vezi toată discuția)
Despagubire in caz de accident produs de o caruta dnanyssa dnanyssa Am o nelamurire legata de un accident moto produs din cauza unei carute. In fapt, ma deplasam cu motocicleta pe drum judetean, iar din sens contrar se deplasa ... (vezi toată discuția)
Pot fi tras eu la raspundere pentru ceva? liviu11123 liviu11123 mergeam pe un drum public in localitate cu 60km/h deodata un carutas ce venea din fata a vrut sa faca stanga in sensu lui de mers si nu am putut evita impactul ... (vezi toată discuția)