Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... garantia pt.altul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

garantia pt.altul

Societatea comerciala A isi divide patrimoniul si constituie o alta societate comerciala B ce detine in capitalul social un imobil rezultat in urma divizarii societatii A. La randul ei societatea B isi cesioneaza in totalitate actiunile catre societatea comerciala C , insa documentele cesiunii nu sunt inca depuse la ORC. De mentionat ca societatea A inca mai figureaza in cartea funciara ca proprietara a imobilului respectiv cu toate ca exista intre A si B un protocol de predare- primire a imobilului ( era necesar in proiectul de divizare).
Societatea C pt.a achita catre B pretul ct.de cesiune, trebuie sa apeleze la un credit bancar dar nu are cu ce garanta. Atunci apeleaza la A care e inca proprietara imobilului conform C.F. pentru ca aceasta sa aduca acest teren drept gajrantie ipotecara in vederea obtinerii acelui credit.
Intrebare: ce risca A in situatia in care accepta sa constituie ipoteca pe acel teren pe care inca il detine in proprietate conform C.F. dar pe care l-a predat societatii B la divizare,conform protocolului de predare- primire?Poate proceda asa?
Ce clauza speciala ar fi necesar sa fie stipulata in ct.de ipoteca sau intr-un alt document , probabil autentic, pt.a avea garantia ca societatea A nu ia "teapa" la toata afacerea aceasta?
Cum s-ar putea introduce societatea B in toata aceasta ecuatie ?
Stiu ca sunt ca o musca-n laptele "teoretic" al problemei, dar nu ma pot abtine:)
Momentul; transmiterii imediate a proprietatii in momentul incheierii (valabile) a conventiei e inca in vigoare. Legea 7/96 face public acest lucru, opozabilitatea producandu-se din momentul incheierii actului autentic (la imobile) si nu transferul de proprietate.
E adevarat, ca, printre alte "desteptaciuni", legea 7 prevede ca daca nu ai intabulat dreptul de proprietate, nu ai dreptul de a dispune de bun#-o, luandu-ti, astfel, cel mai important atribut al proprietatii - dreptul de a dispune de bun.
Dar asta e o alta discutie...:D

Stiu ca sunt ca o musca-n laptele "teoretic" al problemei, dar nu ma pot abtine:)
Momentul; transmiterii imediate a proprietatii in momentul incheierii (valabile) a conventiei e inca in vigoare. Legea 7/96 face public acest lucru, opozabilitatea producandu-se din momentul incheierii actului autentic (la imobile) si nu transferul de proprietate.
E adevarat, ca, printre alte "desteptaciuni", legea 7 prevede ca daca nu ai intabulat dreptul de proprietate, nu ai dreptul de a dispune de bun#-o, luandu-ti, astfel, cel mai important atribut al proprietatii - dreptul de a dispune de bun.
Dar asta e o alta discutie...:D
opozabilitatea producandu-se din momentul incheierii actului autentic (la imobile
nu e asa. Opozabilitatea se produce din momentul inscrierii in C.F. si nu din momentul incheierii actului autentic! De unde sa stie tertul ca tu ai incheiat acel act daca nu il faci public prin inscrierea in C.F.?
mea culpa: greseala de dactilografiere - oservaia e corecta:">
... si uite asa recidivez:">: "observatia", in loc de....:))
In concluzie: mai e sau nu in vigoare Decretul-lege 115/1938 sau nu? Daca e inca in vigoare, atunci la momentul inscrierii in CF avem transmiterea dreptului de proprietate pe de o parte si opozabilitatea pe de alta parte. Daca nu mai e in vigoare, atunci opereaza Legea 7/1996 si dreptul de proprietate se transmite la momentul incheierii conventiei autentice ,ramanand ca inscrierea in CF sa aiba doar rolul de publicitate imobiliara.E corect?