Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vecinu a cumparat casa in care eram chirias al rial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vecinu a cumparat casa in care eram chirias al rial

stau de 30 de ani in casa in care rialu era administrator,am incercat dupa 1990 sa o cumpar si mi sa spus ca nu se poate ca nu este data lege.anul trecut inainte sa expire contractu de inchiriere in aprilie,vecinul meu mi-a spus ca el este noul propieter si sa nu mai platesc chirie la rial si sa-i platesc lui.rialu mi-a spus ca ia cerut vecinului meu o hotarare judecatoreasaca din care sa rezulte ca el este propietar si nu statul.vecinul meu ce a facut,a scos un cf in care era trecut fostu propieter care era in germania,a gasit o fata a fostului propietar care la inputrenicit pe vecinul meu sa-i faca actele de mostenire si contractul de vanzare cumparare.asa vecinul meu a devenit propietar in casa in care eram chirias al rialului.am intervenit in proces pentru a anula contractul de vanzare,proces care sa incheiat anul asta cu concluzia ca statul roman nu are titlu valid de propietate.ce pot face in situatia de fata?
de vreme ce casa a trecut in proprietatea statului, fiica nu avea ce sa vanda...
avea ce sa vanda daca avea o decizie de restituire in natura, dar nu are
din ce spuneti
adica aceasta fiica nu era proprietara la momentul vanzarii chiar daca in CF figura, dvs avand decretul ( parca)
e alambicat...sunt multe de spus...va trebuie avocat priceput