Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... mansardare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

mansardare

Stau la etajul al patrulea, care este ultimul, si dupa reparatiile facute de un vecin avem infiltratii in casa. vara trecuta o parte dintre vecinii de la trei (la patru sunt 3 apartamente, fata de 4 in rest) au pus problema realizarii unei mansarde. noi nu am fi impotriva mansardarii, dar am vrea totusi sa se repare acoperisul, nu mai putem sta inca un an cu infiltratii (nu exista un termen precis pentru mansardare). anul acesta, unul dintre cei care vor mansarda a afirmat ca nu trebuie decat acordul celor din tronsonul deasupra caruia se doreste mansarda si oricum nu este nevoie de acordul tuturor proprietarilor. din cate stiu eu, in contract se spune ca suntem proprietari pe acoperis cu un anumit procent si e cota indiviza. nu se incalca proprietatea daca nu se cere acordul tuturor proprietarilor? exista vreo lege noua in acest sens sau ia primaria decizii in acest sens (sunt din Iasi). ce am putea face pentru reparatii, macar sa ne recuperam in timp eventuala investitie? Multumesc
Sa inteleg ca,daca sunt investitor si doresc sa fac o mansarda,nu-mi mai trebuie acordul 100% al locatarilor ci numai al celor de la 4 si hotararea adunarii generale a proprietarilor.Multumesc anticipat pt raspuns
LEGE NOUA: Art. 39. - Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune.

LEGE VECHE: Inchirierea sau folosirea de catre persoanele fizice ori juridice a spatiilor aflate in proprietatea comuna a
proprietarilor se face numai prin contract de inchiriere sau de folosinta, semnat din partea asociatiei de proprietari de
catre presedinte, pe baza hotararii adunarii generale a proprietarilor, cu acordul proprietarilor direct afectati.

DECI ASA STAND LUCRURILE:

Eu nu am apa calda de 2 saptamani pentru ca administratorul ne santajeaza cu semnatura pentru mansarda.

Acum nici macar nu mai are nevoie de semnaturile tuturor proprietarilor, dupa cate inteleg din legea noua promovata de Mr. Boc si gasca de PD-sti pro Americani.

Nu ne vindem tara, nu? Lasa ca ne-o ia statul de sub picioare.

CUM DRACU au tupeul sa imi puna mie inca un etaj sau chiar doua pe blocul pentru care parintii mei au platit 25 de ani?

Blocurile astea au fost calculate si ele pentru niste incarcari. E drept, constructorii poate si-or fi luat masuri de siguranta, dar sa nu uitam CA S-AU FURAT MATERIALE, sa nu uitam in ce bataie de joc au fost facute blocurile atunci, asa ca rezerva luata de constructori prin calcul s-a pierdut la construirea propriu-zisa a blocului. Si unde incape un etaj, mai incape unul, nu? Am vazut si mansarde de doua etaje, deci UNDE AJUNGEM domnilor?!

Pe de alta parte, UNDE ati mai vazut dvs. tigania asta? In italia nu ai voie sa faci nici un fel de modificari la balcon si nici macar la jaluzele, cred (din moment ce erau toate la fel), iar noi ne cataram ca tiganii unul peste altul la mansarda, pacaliti cu zaharelul ca vezi-doamne ne izoleaza blocul?!

CHIAR NU VEDETI CE BATAIE DE JOC? Boss-ii isi ridica banci de sticla iar oamenilor li se ofera mansarde peste blocul meu?

Lasa ba, ca e buna baza de la Kogalniceanu, ca creaza locuri de munca, lasa ba ca e buna o mansarda, ca iti izoleaza blocul. Jesus Christ, man!

MA INTREB: Pana cand vom mai fi prostiti de gasca asta de nestimtiti cu lozincile astea? Chiar nu avem ochi sa vedem ce se intampla?!

LEGE NOUA: Art. 39. - Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune.

LEGE VECHE: Inchirierea sau folosirea de catre persoanele fizice ori juridice a spatiilor aflate in proprietatea comuna a
proprietarilor se face numai prin contract de inchiriere sau de folosinta, semnat din partea asociatiei de proprietari de
catre presedinte, pe baza hotararii adunarii generale a proprietarilor, cu acordul proprietarilor direct afectati.

DECI ASA STAND LUCRURILE:

Eu nu am apa calda de 2 saptamani pentru ca administratorul ne santajeaza cu semnatura pentru mansarda.

Acum nici macar nu mai are nevoie de semnaturile tuturor proprietarilor, dupa cate inteleg din legea noua promovata de Mr. Boc si gasca de PD-sti pro Americani.

Nu ne vindem tara, nu? Lasa ca ne-o ia statul de sub picioare.

CUM DRACU au tupeul sa imi puna mie inca un etaj sau chiar doua pe blocul pentru care parintii mei au platit 25 de ani?

Blocurile astea au fost calculate si ele pentru niste incarcari. E drept, constructorii poate si-or fi luat masuri de siguranta, dar sa nu uitam CA S-AU FURAT MATERIALE, sa nu uitam in ce bataie de joc au fost facute blocurile atunci, asa ca rezerva luata de constructori prin calcul s-a pierdut la construirea propriu-zisa a blocului. Si unde incape un etaj, mai incape unul, nu? Am vazut si mansarde de doua etaje, deci UNDE AJUNGEM domnilor?!

Pe de alta parte, UNDE ati mai vazut dvs. tigania asta? In italia nu ai voie sa faci nici un fel de modificari la balcon si nici macar la jaluzele, cred (din moment ce erau toate la fel), iar noi ne cataram ca tiganii unul peste altul la mansarda, pacaliti cu zaharelul ca vezi-doamne ne izoleaza blocul?!

CHIAR NU VEDETI CE BATAIE DE JOC? Boss-ii isi ridica banci de sticla iar oamenilor li se ofera mansarde peste blocul meu?

Lasa ba, ca e buna baza de la Kogalniceanu, ca creaza locuri de munca, lasa ba ca e buna o mansarda, ca iti izoleaza blocul. Jesus Christ, man!

MA INTREB: Pana cand vom mai fi prostiti de gasca asta de nestimtiti cu lozincile astea? Chiar nu avem ochi sa vedem ce se intampla?!

Stii jl_rona...ma gandeam cand citeam post-ul tau...cat pot fi de rai oamenii, cat pot fi de inchisi la minte unii, cata invidie si fitze care nu-si au baza nicaieri...auzi...blocul pt care parintii au platit 25 de ani... mai oameni, voi credeti ca o autorizatie de constructie pe acest tip de mansardare se da asa usor? credeti ca cineva risca sa isi puna semnatura pe niste calcule care nu sunt bune si dupa aia sa mearga la racoare? ai face tu asa ceva? EXPERTUL care face expertiza tehnica a constructiei, spune da sau nu. asa ca mai documenteaza-te si lasa profesionistii sa isi faca treaba. dar ce sa zic...romanii se pricep la toate. am devenit un popor de oameni "buni la toate", ca "romanul e destept" si le stie pe toate... X-(
geyer, vorbesti de parca nu ai trai in Romania! :) Asa mare ai tu incredere in expertii lu' peste? Cuvantul "spaga" iti spune ceva? Iar fraza "lasa profesionistii sa isi faca treaba" nu prea se potriveste cu plaiurile noastre mioritice si ma duce cu gandul la o alta fraza celebra: "Dormi linistit, FNI vegheaza pentru tine!". =D>
Fratilor, traim in Romania, unde legile se bat cap in cap si orice este posibil! Mai lasati-ne cu replici comuniste si atitudini neprofesioniale ca nu mai merge! Daca oamenii nu vor mansarda, respecta-le dreptul si nu mai comenta! X-(