Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca

o societate are obligatia de a returna cartea de munca fostilor anagajati? in urma demisiilor a trei salariati, dupa incheierea cartilor de munca la i.t.m., societatea refuza restituirea acestor carti de munca invocand tot felul de aberatii... in temeiul legii poate face acest lucru? are vreo obligatie vizavi de acest lucru? daca da care este litera de lege care invoca acest lucru?...cu stima
Adresati-va instantei de judecata, in acest caz ... instanta competenta este Judecatoria in a carei circumscriptie isi are sediul angajatorul.

Institutiile de stat nu pot obliga , ci doar constata neregulile savarsite de catre angajator .. singura autoritate in stat care il poate obliga este instanta de judecata.