Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident din vina victimei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident din vina victimei

Buna seara,
Azi am avut un accident rutier soldat cu o victima.Victima,minor,a traversat prin loc nepermis ,sarindu-mi la jumatatea masinii,pe portiera stanga.Din coliziune minorul are fractura la membrul inferior drept.In prezent este in spital.Am anuntat 112,am acordat ingrijiri minorului pana la venirea ambulantei.A venit politia,a facut masuratori.Am fost testata cu etilotestul rezultatul fiind 0.00.Apoi am fost la spital ptr recoltarea probelor biologice.Prima mea intrebare este de ce mi s-a mai luat sange daca la testul etilotest am fost 0.00?
La politie am dat declaratie,am si doi martori,insa lor nu li s-a luat declaratie si nici mamei minorului (victimei).Aceasta nu a fost la fata locului...ce relevanta are declaratia ei?Mai mult decat atat toata lumea , inclusiv politia , a spus ca sunt nevinovata,insa nu inteleg de ce mi se spune ca in functie de zilele de ingrijiri medicale acordate minorului eu voi avea dosar penal.Ce ar trebui sa fac in continuare...sau care e cursul dosarului?Va multumesc anticipat.
prosecuter_badboy a scris:

nu veti avea nici un dosar penal atat timp cat nu l-ati lovit pe trecerea pentru pietoni...

Cred ca va inselati un pic. Poti sa ai dosar penal chiar daca nu ai lovit pe cineva pe trecere insa ai incalcat o alta norma ... spre exemplu viteza care se constata prin expertiza :))) Faptul ca ar urma si o culpa comuna nu prea are o mare relevanta cu privire la latura penala
:)

@ stoica Ioana
loc nepermis nu inseamna ca treci prin loc nemarcat (trecere de pietoni) ci ca exista indicatoare ca traversarea printr-un anume loc este interzisa (cum probalil exista in mai toate locurile de unde au fost mutate trecerile) sau traversarea este interzisa conform unor dispozitii legale. Trecerea de pietoni nu face decat sa DEA PRIORITATE pietonilor, traversarea prin alte locuri fiind prevayuta atat de oug 195 cat si de normele de aplicare. Parerea mea...
dorians, utilizator
nu exista niciun fel de restrictie in zona vizavi de viteza...doar faptul ca eram in oras si vit e 50km/h,iar eu aveam aprox 40km/h.altfel de indicatoare rutiere nu existau in zona iar copilul a venit in fuga si s-a proptit fix in usa stanga spate,spre norocul lui si al meu,ca daca imi sarea in fata era mult mai grav.maine ma duc la prima ora la politie si le cer o copie a pv.Am dreptul sa cer copia asta?si a declaratiei mele?Sau imi iau un avocat si se ocupa el?Oricum multumesc tuturor ptr raspunsuri.
crissa70, utilizator
Din punctul meu de vedere, in conditiile in care ati spus ca nu "a'i fost gasita vinovata de nimic" nu o sa se intample ceva deosebit. Adica se vor face acte premergatore (un fel de cercetare), politia va inainta dosarul parchetului cu propunerea de NUP iar procurorul probabil o va confirma. Cand toata procedura asta se va termina o sa fiti instiintata. Insa e posibil sa dureze destul de mult asa ca nu cred ca are rost sa va consumati nervii cu aceasta problema...
Desi am primit instiintare de la parchet cu confirmare de NUP si ma linistisem ca s-a terminat cu dosarul,azi ...soc...am primit hartie de la spital ca in termen de 3 zile de la primirea prezentei sa achit cheltuielile de spitalizare ale minorului.Adio liniste ...iar nu inteleg de ce.Avocata mea mi-a zis ca minorii beneficiaza de asistenta medicala gratuita ...eu nu sunt vinovata de nimic...asa ca de ce sa platesc eu?Chiar nu mai stiu ce sa citesc si pe unde...si din pacata avocata e in concediu.