Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Copil beneficiar de pensie de urmas care realizeaza si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Copil beneficiar de pensie de urmas care realizeaza si venituri dar nu anunta casa de pensii - un caz rar?

Buna ziua!
Sa presupunem ca o persoana beneficiaza de pensie de urmaș fiind student și la un moment dat se angajeaza dar nu renunta la pensia de urmaș neanuntand ca s-a angajat. Este angajat in conditii legale cu contract de munca inregistrat la ITM și nu la negru! Cum pot verifica cei de la pensii aceste cazuri mai rare??Ce sanctiuni risca aceasta persoana??
O zi faină tuturor!
Buna dimineata!
Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Sunt oameni in tara asta care cred ca legile se pot eluda si pe ei nu-i poate prinde nimeni! E bine cind primesti dar mai rau cind va trebui sa dai inapoi! Sunt tare curios sa vad cind vor sesiza cei de la pensii fapta.
O zi buna!
Buna ziua, eu chiar azi am primit o somatie de restituire a unor sume incasate necuvenit de la CNPAS, in cuantum de 5359 lei....cam mult ce-i drept...sume pe care le-am incasat in aprilie 2009, fiindu-mi sistat dreptul la pensie deoarece nu am dus adeverinta de la facultate la timp (si nu mai ridicasem pensia de aproximativ 2 ani), iar in baza unei decizii anterioare aprilie 2009 mi s-au acordat retroactiv aproximativ 6000 lei. I-am ridicat, nestiind ca daca sunt angajata cu carte de munca nu mai am dreptul la pensie de urmas...banuiesc ca o contestatie ar fi inutila din moment ce eu lucrez cu carte de munca din mai 2007. As putea sa fac ceva in privinta asta? Oare aceste datorii se prescriu? Apar la administratia financiara ca datorii? Va multumesc pentru informatii ! o zi buna in continuare si fara vesti urate ca cea pe care am primit-o eu azi...