Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Clima-o problema?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Clima-o problema?

Buna ziua, ma numesc Simona, sunt din Timisoara si am 29 de ani. De curand mi-am montat clima in apartament si se pare ca ii deranjeaza pe vecinii de la et 1 ( eu stau la et 10 ) faptul ca picaturile de apa fac zgomot. Este de-a dreptul hilar ceea ce spun, stiu, dar am ajuns in punctul in care chiar nu mai stiu ce sa zic.....in sensul ca respectivii vecini ameninta cu o reclamatie! Facuta unde?? Si cui? Au dreptate? Sunt in ilegalitate cu faptul ca condensul ajunge in fata geamului lor, nu pe pervaz, si ii deranjeaza?
Sper sa se fi lamurit mai multa lume, printre care si vecinii mei de la etajul 1. Eu locuiesc la etajul 4 si in conditiile in care ziua la umbra sunt 35 de grade, intr-un apartament la ultimul etaj in care bate soarele toata ziua, e imposibil sa stai fara aer conditionat. Cu toate astea, nu il las sa functioneze mai mult de 3 ore pe zi (si asta in reprize), dar se pare ca unii asteapta ca ceilalti sa fie mereu intelegatori, pe cand ei insisi se gandesc doar la propriul confort.