Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate CIM ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate CIM ?

Pensionar din mai 2000. Angajat ca Agent de paza ( fara scoala ) cu Carte de Munca la 01.06.2006. Introdus cerere Demisie sub art 178 (8) fara preaviz, din vina angajatorului cu data de 03.11.2006. Angajatorul desface CIM sub art. 178 (7) asa zis la intelegerea partilor ( total eronat ). Subsemnatul lucrey in continuare pana la 13.11.2006 deoarece angajatorul nu accepta cererea de demisie cu respectivul articol. In perioada 04.11.2006-06.11.2006 mi se preda la locul de munca Dosarul personal pentru obtinerea aviyului de la Politie conform legii, si fisa de protectia muncii pentru a o semna retroactiv din luna Iunie 2006. La 13.11.2006 ma anunta telefonic sa nu mai merg la servici. Primesc o decizie de desfacere a CIM la data de 21.11.2006, in care se face referire atat la DEMISIE cat si la Decizia angajatorului de desfacere a CIM, insa nu prin demisia mea. Ce este legal din modul in care a procedat angajatorul ? Mai este valabil CIM ( bineinteles si desfacerea acestuia ) atata timp cat legea prevede ca fara avizul ( in cazul Agentilor de paza ) de la Organele de Politie CIM este nul de drept ?
este adevarat ca o demisie nu trebuie sa fie motivata atata timp cat prin ea nu invoci faptul ca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile asumate, altfel..............de unde sa stie angajatorul cei i se reproseaza?;)
din cate inteleg ai fost prezent la locul de munca pana la data de 13.11,
Indiferent ce scrie in cursul respectiv,avizul politiei cu privire la paznici nu duce la nulitatea CIM, acesta a fost inregistrat, ai fost platit in baza lui si ti s-au platit contributiile aferente. O nulita de acest fel ar insemna inapoierea salariilor primite ca necuvenite, inapoierea lor ar insemna scalvie practic.......
Altfel nici nu stii daca unitatea nu a cerut avizul, pentru cererea avizului nu este necesar dosarul tau cu actele aferente care ti-au fost intr-un tarziu cerute.
adelaida_07, utilizator
care este pana la urma data depunerii demisie si care este data incetarii in decizie, ai scris amestecat
In data de 30.10.2006 am trimis-o prin fax, incepind cu data de 03.11.2006 conform 79(8) Decizia de desfacere a CIM este datata 13.11.2006, si inregistrata la ITM in data de 15.11.2006, urmand ca incepind cu data de 03.11.2006 sa inceteze CIM., in baza 79(7). Motivele de nerespectare le cunostea foarte bine deoarece anterior depunerii demisiei au fost mai multe discutii pe acea tema. Practic am avut o discutie telefonica in 01.11.2006 cu patronul, pe tema depunerii demisiei, acesta spunandu-mi ca nu imi va accepta demisia, si daca nu ma voi prezenta 3 zile la servici imi va desface CIM. L-am rugat sa-mi trimita inapoi demisia cu refuzul acestuia inscris pe ea, insa ti-ai gasit. A tacut, eu am continuat lucrul pina in ziua de 13.11.2006 cand am fost anuntat telefonic ca nu mai am ce cauta la servici, deoarece nu ma mai vor angajatii statiei electrice, care apartineau de alta societate. din 14.11.2006 caind eu ar fi trebuit sa fiu tura de zi 24 ore, a venit alt salariat in locul meu. Am primit deciyia in 21.11.2006, iar acum sunt in proces cu societatea. De la data de 1.06.2006 cand am semnat CIM nu am primit cartea de munca, CIM (exemplarul meu) si ceva din restantele drepturilor salariale, abia acum o saptamana. Ce spuneti despre asa ceva ? Chiar astazi am avut infatisare la care trebuia sa apara rezultatul unei expertize contabile, dar s-a aminat pentru a 3 a oara, deoarece experta nu a depus raportul. Cum este ? ultumesc.
Dupa primele 2 sedinte la instanta, vazind ca se ingroasa gluma, Directorul firmei care este si jurist a ales totusi sa angajeye avocat in apatrarea societatii. Nu este rusinos ?