Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducerile salariale anuntate se opereaza intr-un fel ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducerile salariale anuntate se opereaza intr-un fel in cartea de munca sau cum s-ar proceda ?

Speta este chiar interesant si deja a starnit multa neliniste!
Este o intrebare cred ca interesanta si anume daca conform noii legi de reducere a salariilor bugetare ar fi normal sa se opereze in cartile de munca si in ce modalitate? Oare printr-un act aditional la contract sau prin decizia ordonatorului ?
Multumesc si astept dezbateri ...
In lege nu scrie nicaieri ca se aplica la trei zile de la data publicarii in Monitorul Oficial.
In toata legea , referirile se fac astfel"....prevederile .....se aplica incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi"....
.. se aplica de la 01.07. 2010....daca nu se specifica altfel....( in unele cazuri , daca , se precizeaza...intra in vigoare de la data publicarii in monitorul oficial)
.. in acest caz...s-a tot vorbit de data de 01.07.2010, prin urmare mergem cu modificarile de la 01.07.2010...
Cred ca nu gresim....
divele a scris:

In lege nu scrie nicaieri ca se aplica la trei zile de la data publicarii in Monitorul Oficial.
In toata legea , referirile se fac astfel"....prevederile .....se aplica incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi"....
.. se aplica de la 01.07. 2010....daca nu se specifica altfel....( in unele cazuri , daca , se precizeaza...intra in vigoare de la data publicarii in monitorul oficial)
.. in acest caz...s-a tot vorbit de data de 01.07.2010, prin urmare mergem cu modificarile de la 01.07.2010...
Cred ca nu gresim....

Cred ca gresiti ... Constitutia are prioritate in fata tuturor legilor ...exista chiar un principiu cel al suprematiei Constitutiei in fata legilor.
Prin urmare, legea va intra in vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.
Reducerea de 25% se aplica veniturilor realizate de la data de 3 iulie 2010, data intrarii in vigoare a OUG 118/2010 .