avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducerile salariale anuntate se opereaza intr-un fel ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducerile salariale anuntate se opereaza intr-un fel in cartea de munca sau cum s-ar proceda ?

Speta este chiar interesant si deja a starnit multa neliniste!
Este o intrebare cred ca interesanta si anume daca conform noii legi de reducere a salariilor bugetare ar fi normal sa se opereze in cartile de munca si in ce modalitate? Oare printr-un act aditional la contract sau prin decizia ordonatorului ?
Multumesc si astept dezbateri ...
Cel mai recent răspuns: zzenovia , utilizator 14:52, 14 Iulie 2010
In lege nu scrie nicaieri ca se aplica la trei zile de la data publicarii in Monitorul Oficial.
In toata legea , referirile se fac astfel"....prevederile .....se aplica incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi"....
.. se aplica de la 01.07. 2010....daca nu se specifica altfel....( in unele cazuri , daca , se precizeaza...intra in vigoare de la data publicarii in monitorul oficial)
.. in acest caz...s-a tot vorbit de data de 01.07.2010, prin urmare mergem cu modificarile de la 01.07.2010...
Cred ca nu gresim....
divele a scris:

In lege nu scrie nicaieri ca se aplica la trei zile de la data publicarii in Monitorul Oficial.
In toata legea , referirile se fac astfel"....prevederile .....se aplica incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi"....
.. se aplica de la 01.07. 2010....daca nu se specifica altfel....( in unele cazuri , daca , se precizeaza...intra in vigoare de la data publicarii in monitorul oficial)
.. in acest caz...s-a tot vorbit de data de 01.07.2010, prin urmare mergem cu modificarile de la 01.07.2010...
Cred ca nu gresim....


Cred ca gresiti ... Constitutia are prioritate in fata tuturor legilor ...exista chiar un principiu cel al suprematiei Constitutiei in fata legilor.
Prin urmare, legea va intra in vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.
Reducerea de 25% se aplica veniturilor realizate de la data de 3 iulie 2010, data intrarii in vigoare a OUG 118/2010 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrarea in vigoarea a unei legi mihaelacojocaru mihaelacojocaru Daca o lege intra in vigoare intr-o zi nelucratoare, se aplica din aceasta zi sau din prima zi lucratoare? (vezi toată discuția)
Legea 118/2010 lili2003stoica lili2003stoica STIE CINEVA CU CE DATA SE PUNE IN APLICARE LEGEA 118/2010? MULTUMESC (vezi toată discuția)
Ajutorul pentru tinerii casatoriti annag annag asi dori sa stiu daca incepand cu data de 1 iulie se mai da acel ajutor pentru tinerii casatoriti sau nu? si in legatura cu viitoarele mamici ce anume le este ... (vezi toată discuția)