Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren preluat de stat- legea 58/1974
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren preluat de stat- legea 58/1974

Buna ziua.
Socrul meu a detinut in proprietate un imobil compus din casa de locuit in suprafata de 101,30 m.p. si teren in suprafata de 450 m.p ,pe care le-a dobindit prin mostenire ,casa fiind construita de bunicul sau iar terenul cumparat de bunica sa prin contract de vanzare cumparare in anul 1936
Socrul meu a vandut potrivit contractului de vânzare-cumpărare autentificat in1987de fostul Notariat de Stat , locuinţa descrisa mai sus, în contract menţionându-se că terenul aferent construcţiilor vândute, în suprafaţă de 450 mp, trece în proprietatea statului, fiind atribuită în folosinţă cumpărătorului o anumită suprafaţă din teren pe toată durata existenţei construcţiei. Vanzarea s-a facut in baza Autorizatiei de instrainare,in care,de asemenea se mentioneaza ca terenul in suprafata de 450 m.p. trece in proprieratea statului conform art.30 din Legea 58/1974.
In data de 21/01/1998 socrul meu a depus la Primarie in baza Legii 169/1997 ,republicarea Legii 18/1991 o cerere prin care solicita restiruirea terenului preluat in baza art. 30 din Legea nr. 58/1974 la care nu a primit niciodata raspuns
In anul 2004 socrul meu a decedat si mostenitorul lui este sotul meu.Cum poate fi reconstituit dreptul de proprietate prin acordarea unui teren in echivalent ?

@zatti: ati rezolvat problema aratata de dvs. legata de terenul-gradina preluat de stat? Sunt in aceeasi situatie cu dvs. in urma vanzarii casei de catre mama in 1988. Multumesc!