avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren preluat de stat- legea 58/1974
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren preluat de stat- legea 58/1974

Buna ziua.
Socrul meu a detinut in proprietate un imobil compus din casa de locuit in suprafata de 101,30 m.p. si teren in suprafata de 450 m.p ,pe care le-a dobindit prin mostenire ,casa fiind construita de bunicul sau iar terenul cumparat de bunica sa prin contract de vanzare cumparare in anul 1936
Socrul meu a vandut potrivit contractului de vânzare-cumpărare autentificat in1987de fostul Notariat de Stat , locuinţa descrisa mai sus, în contract menţionându-se că terenul aferent construcţiilor vândute, în suprafaţă de 450 mp, trece în proprietatea statului, fiind atribuită în folosinţă cumpărătorului o anumită suprafaţă din teren pe toată durata existenţei construcţiei. Vanzarea s-a facut in baza Autorizatiei de instrainare,in care,de asemenea se mentioneaza ca terenul in suprafata de 450 m.p. trece in proprieratea statului conform art.30 din Legea 58/1974.
In data de 21/01/1998 socrul meu a depus la Primarie in baza Legii 169/1997 ,republicarea Legii 18/1991 o cerere prin care solicita restiruirea terenului preluat in baza art. 30 din Legea nr. 58/1974 la care nu a primit niciodata raspuns
In anul 2004 socrul meu a decedat si mostenitorul lui este sotul meu.Cum poate fi reconstituit dreptul de proprietate prin acordarea unui teren in echivalent ?

Cel mai recent răspuns: raser , utilizator 12:48, 13 Aprilie 2017
@zatti: ati rezolvat problema aratata de dvs. legata de terenul-gradina preluat de stat? Sunt in aceeasi situatie cu dvs. in urma vanzarii casei de catre mama in 1988. Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act proprietate teren emilia_d emilia_d Buna ziua.Ma aflu in urmatoarea situatie: casa in care locuiesc este a socrilor mei,iar ei doresc sa imi faca act vanzare cumparare iar acum m-am lovit de o ... (vezi toată discuția)
Legea 58/1974 persan persan Parintii mei au cumparat un imobil de 80mp cu o curte de 78mp. Terenul intra in proprietatea statului conf. legii 58/1974 si nu mai face obiectul vanzarii. ... (vezi toată discuția)
Restituire teren imobil ContSters47747 ContSters47747 salut, as vrea sa va intreb si io ce am gresit in urmatoarea problema: locuiesc intr`o casa achizitionata in 1977, iar terenul aferent a intrat la acel moment ... (vezi toată discuția)