Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma-cetatean non EU
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma-cetatean non EU

Buna ziua,

Am un prieten, cetatean ucrainian, care doreste sa infiinteze un SRL in Romania.
Puteti sa imi spuneti care sunt actele si costurile necesare infiintarii unei societati si daca procedura de infiintare este aceeasi cu cea pentru cetatenii romani?
multumesc
fiind cetatean strain va trebui, in loc de cazier fiscal , sa dea o declaratie la notar
Buna seara tuturor si bine v-am regasit!!!!
am inteles ca pot infiinta firma de contabilitate primare, este adevarat? si daca da, va rog frumos imi spuneti daca si aici imi trebuie asociere cu expert contabil, care sint formalitatile, etc.....? am mai scris eu despre societate de conta dar nu mai gasesc topicul.
Multumesc mult pentru ajutor!!
p.s.- trebuie sa ma limitez la ce pot face.
Cu respect, Maria
PRIVITOR LA ASOCIATUL STRAIN...cam mari taxele invocate...ma rog.....totul depine de locul unde isi infiinteaza firma
Poate la Bucuresti se ajung la astfel de sume..pt ca avocatii cer mult...dar in orasele mei mici e chiar ieftin
Actele necesare sunt:
- copie pasaport,
- declaratie notaraiala care sa tina loc de cazier fiscal ... circa 60 ron
- statut societate - aici intervine diferenta...in functie de onorariul avocatului...la ORC este circa 200 ron
- capital social - minim 200 ron
- retinere denumire 50 ron
- dovada sediu si eventual dovada punct de lucru...contracte de inchirire
- specimen semnatura la notar, pt admninistrator...daca nu se prezinta personal la ORC - 60 ron
- taxele la ORC circa 400 ron
DECI FA UN CALCUL

Pt straini...pt depunerea actelor se practica diverse tarife...de la 100 Euro in sus...si de aici se ajung la sume mari...altfel cu 1000 ron..cu avocat chiar...scapi
PT FIRMA DE CONTABILITATE
Nu cred ca au aparut modificarile de care vorbesti...e in continuare nevoie de experet contabil
insa poti infiinta o societatea avand ca si cod caen principal:7414 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management:D
Această clasă include: acordarea de consultaţii, îndrumare sau asistenţă operaţională pentru firme şi servicii publice. Aceste activităţi cuprind: relaţii şi comunicare cu publicul; proiectarea sistemului contabil, programe de eficientizare a acestuia şi proceduri de control a bugetului; asistenţă pentru firme şi servicii publice privind planificarea, organizarea eficientă şi controlul, managementul informaţiei etc; consultanţă privind managementul (conducerea) exploataţiilor agricole (fermelor), acordată de către agronomi şi economişti specialişti în agricultură etc.
Si faci exact ce face o firma de contabilitate...fara a avea nevie de exoert contabil....
SPER CA AM FOST DE FOLOS

Buna seara tuturor!!!!
Pai sa vedeti.......am facut rezervarea de nume si cred ca acesta este codul caen pe care l-am doar ca......l-am ales pe acela care spune "....juridice, activitati contabile si consultanta financiara". pai m-a pus fata aceea sa aleg codul caen si mie mi s-a parut ca acesta se potriveste. citind raspunsul dumneavoastra, ma gindesc ca am gresit si in acest caz, mai pot modifica? eu trebuie sa ma duc marti sa depun dosarul si sa dau banii pentru primele taxe. sigur codul caen este cu 741 dar nu mai stiu daca este 7414. m-am zapacit putin acolo si l-am pus si eu pe cel cu activitati contabile si consultanta financiara.
Va rog din suflet sa imi spuneti daca am gresit si daca mai pot face ceva sa corectez greseala.
Va multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra care mi-au fost si imi sunt de foarte mare ajutor.
Cu respect si consideratie,
Mariana F.