Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ntrebare sa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ntrebare sa

...care sunt pasii ce trebuie urmati in cazul in care un sa vrea sa vinda un imobil ce e prins in capitalul social...
Si daca nu e vanzare comerciala ci... civila? Mie asa imi pare, sansele ca vanzarea sa fie comerciala sunt putine (1 activitate din toate cele reglementate de CAEN).
Nu inteleg ce vrei sa spui cu vanzarea civila ....
Toate vanzarile pe care le face o SC sunt comerciale. Capitalul social este circulant, iar ca sa circule trebuie sa fie obiectul tranzactiilor comerciale ...
Daca soc mea, la care am adus ca aport o cladire de birouri folosita pentru desfasurarea activitatii, are ca obiect de act consultanta... nu conteaza in ce domeniu... cum se poate ca vanzarea cladirii de birouri (poate pentru ca nu ne permiteam sa o intretinem, nu conteaza, oricum motivatii pur administrative) sa fie vanzare comerciala?
Ea este facuta de o soc com, dar nu in exercitarea obiectului ei de activitate. Si atunci, fiind doar un act de administrare al soc fara legatura cu domeniul activitatii comerciale, este o vanzare civila. Parerea mea.
Si totusi e o vanzare comerciala.
Pe acelasi principiu, adica tot comerciala este si vanzarea ocazionala a ambalajelor de hartie si carton rezultate din activitatea societatii catre centrele de colectare, desi societatea nu are ca obiect aceasta activitate.
Da, sau tin de dreptul familiei puteai sa-mi spui foarte bine... Esti indeajuns de amabil si jurist sa-mi dai si mie o faramita de argument legal?
Ca, daca ar fi sa spun ca tine, inseamna ca degeaba s-a agitat Carpenaru sa faca diferenta intre actele civile si comerciale incheiate de soc com, nu? Mai bine scria clar: toate soc com incheie doar acte comerciale. :O Cand colo, s-a chinuit saracul profesor sa diferentieze actele si faptele civile de cele comerciale... ca si cand n-a gasit solutia asta simpla si buna...