Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua,
Mi-am depus demisia la firma unde am lucrat, mi-au comunicat VERBAL in aceeasi zi ca s-a acceptat incetarea CIM cu acordul partilor si ca de a doua zi nu ma mai asteapta la serviciu. Dupa 14 zile primesc acasa o notificare de la ei prin care mi se cere sa justific "absentele nemotivate" pentru aceste 14 zile, dupa ce ei mi-au spus sa nu mai vin la serviciu. Au refuzat in cateva randuri sa-mi elibereze decizia scrisa de incetare a CIM cu acordul partilor, dar au refuzat. Ce sanse am in instanta, nu vreau sa accept sa-si bata joc de mine si sa raman cu o bila neagra pe cartea de munca?
Multumesc.
Slabe sanse de castig , daca nu faceti dovada celor scrise aici de dvs ... Daca v-ati dat demisia, atunci c.i.m. va inceta la expirarea perioadei de previz ... cerecetare disciplinara efectuata dupa incetare raportului de munca nu mai are niciun efect asupra dvs.
Contractul de munca incheiat cu firma este pe perioada determinata. Codul muncii prevede anumite exceptii in care un contract se poate incheia pe perioada determinata, exceptii la care eu nu ma incadrez. Pot sa ma folosesc de acest lucru in cazul in care firma doreste sa-mi desfaca contractul de munca pentru absentele nemotivate?
Perioada de preaviz a expirat. Firma mi-a trimis notificarea in ultima zi de preaviz! E normal sa ma anunte atat de tarziu ca de fapt eu trebuia sa vin in preaviz? Pot avea sanse de castig daca demonstrez in instanta ca angajatorul a actionat cu rea -credinta?