Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divortat si as vrea sa stiu cum pot suspenda unele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divortat si as vrea sa stiu cum pot suspenda unele beneficii care-i revin foste-i sotii si copiluluimeu?

Buna ziua!Sunt din bucuresti,am 35 de ani,divortat de 5 ani si un copil tot de 5 ani,pe care nu l-am vazut niciodata de cand am divortat,dar pensia i-o platesc lunar.Pe scurt,ma intereseaza daca as putea anula unele drepturi,beneficii care le-ar putea avea copilul si fosta sotie.Mai precis si cuprinzator:sa nu-mi mosteneasca averea,daca mi s-ar intampla vre-un accident in viata.Mentionez faptul ca sunt dispus sa renunt la orice,chiar si la nume(sa nu-mi mai poarte numele)Deci sa se inteleaga:pensia i-o vo-i plati-o,cat spune legea,dar nu vreau sa aiba nimeni vre-un drept asupra la ce am si detin eu si daca-as muri sau voi trai cat va vrea ce-L de sus!Multumesc anticipat pt.raspuns.
adrianmarin a scris:

Buna ziua !
Ce simplu e sa judeci un om dupa acest mesaj , insa sunt atatea necunoscute ca nu ma risc sa dau sfaturi de viata ....asa cum poate unii ar fi tentati sa dea sau au dat .
Asa cum au mentionat si unii colegi calitatea de tata ( pe care vad ca nu o negati , ci chiar v-o asumati) nu se poate pierde ... de aceea fiul dvs. va veni la succesiune alaturi de ceilalti mostenitori . Ceea ce puteti face dvs. este sa dispuneti in timpul vietii de bunurile pe care le detineti (de ex. prin contract de vanzare-cumparare ,eventual cu clauza de intretinere ) astfel micsorandu-se masa bunurilor ce urmeaza sa intre in calcul la mostenire .

mai ales cand copilul are 5 ani si este foarte vinovat de greselile parintilor, tatal nefiind interesat de dreptul de a vedea copilul, si fiind linistit cu situatia de a nu si fi vazut niciodata copilul timp de 5 ani, fiind interesat doar de posibilitatea de a -l inlatura de la mostenire, eu cred ca nu ar merita sa primeasca sfaturi de genul acelora care ii recomanda sa isi micsoreze averea, pent5ru ca nu cumva sa il mosteneasca fiul sau. Macar sa plateasca bani unui avocat pentru astfel de sfaturi .............morale.
adrianmarin a scris:

Buna ziua !
Ce simplu e sa judeci un om dupa acest mesaj , insa sunt atatea necunoscute ca nu ma risc sa dau sfaturi de viata ....asa cum poate unii ar fi tentati sa dea sau au dat .
Asa cum au mentionat si unii colegi calitatea de tata ( pe care vad ca nu o negati , ci chiar v-o asumati) nu se poate pierde ... de aceea fiul dvs. va veni la succesiune alaturi de ceilalti mostenitori . Ceea ce puteti face dvs. este sa dispuneti in timpul vietii de bunurile pe care le detineti (de ex. prin contract de vanzare-cumparare ,eventual cu clauza de intretinere ) astfel micsorandu-se masa bunurilor ce urmeaza sa intre in calcul la mostenire .

Cu tot respectul dle.consilier,a judeca este una si intreba sau a te intreba este alta.
Singura problema "vizibila" este ca sunt "semne de intrebare" si atat
Radu Gabrian, Mediator
Imi pare rau ca exista astfel de ´´persoane-tata´´Eu am 3 copiii si tatal lor nu ia vizitat de11ani.D-ta ai avut un tata alaturi cu un sfat,o incurajare,s-au ai mostenit ceva(material)de la el?s-au daca nu ....atunci ai inteles ca a fost groaznic.Faptul ca ai conribuit la aducerea pe lume a unui copil nu se termina cu o pensie.Nu cauta sa indepartezi copilul pt.neintelegerea parintilor.Viata este o roata care se intoarce.
Buna seara,dar numai celorlalti utilizatori ( nicidecum acestui "tata "... ).:O
Cu riscul de a fi banata,nu ma pot stapini sa nu-mi ies din fire cind citesc negru pe alb ce poate scrie un...individ...pentru care a contat doar placerea de moment...si acum scrie asemenea ineptiiiiiii.:closedtopic: :angry:
Sunt o femeie care iubeste enorm copii,animalutele,florile...dar Dumnezeu a facut sa nu pot avea un bebelus.Asta este,nu sunt suparata pe nimeni,m-am impacat cit de cit.
Dumneata chiar nu-ti IUBESTI COPILASUL???Ce vina are el???
Ce te determina sa-i iei si NUMELE???
Este numele LUI.
Daca nu-ti convine,schimbati-l TU .Tatal dumitale stie ce vrei sa faci cu nepotelul lui???
Dumnezeu sa te ierte pentru ceea ce vrei sa faci.:worthy:

e off topic, stiu, dar va rog nu-mi stergeti asta, vreau s-o felicit pe silvia p pentru ce a spus, citez:
Ce te determina sa-i iei si NUMELE???
Este numele LUI.
Daca nu-ti convine,schimba-ti-l TU

=D>