avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... renuntare la un avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

renuntare la un avocat

Buna seara,daca am semnat un contract de asistenta juritica la un avocat ,procesul nu a inceput si nici nu mai vreau sa incep nici un proces din lipsa de bani,ce se poate face sa renunt la contract,deoarece avocatul.vrea banii pe care am semnat contractul si nici nu am incredere il el,
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Iulie 2010
silviu_1111, utilizator
Cel mai recent răspuns: silviu_1111 , utilizator 18:46, 12 Iulie 2010
Incercati ca v-a spus colega dar nu uitati ca , totusi contractul de asistenta juridica este executoriu de drept. Mai ales daca asi prestat cat de putin...
si ce sa scriu ca nu mai pot oferi onorariul stabilit si doresc incetatea colaborari ,ma poate de in judecata el daca nu doreste sa rezilieze contractul,la tel asta a spus ca o sa ma d ea in judecata
Prin notificare aratati ca reziliati contractul de asistenta juridica nr. X din data X ca urmare a renuntarii la procesul respectiv.Nu va poate da in judecata poate doar sa investeasca cu formula executorie contractul de asistenta juridica si sa-l execute silit insa ma indoiesc sa procedeze asa avand in vedere cum spuneam ca nu a prestat pentru acel onorariu.
se poate sa presteze ceva fara bani si sa ii ceara la sfarsit este absurd,ce inseamna sa l execute silit
buna seara,mai exact ce mi se poate intampla,si ce inseamna executoriu de drept

Alte discuții în legătură

Onorariu de succes poate fi ,,cheltuiala de judecata''? Simona Maria Simona Maria Buna ziua! Sunt avocat de putin timp si am urmatoarea situatie: am stabilit un onorariu de succes cu clientul; ajung in faza de executare si executorul imi ... (vezi toată discuția)
Urgent!!! exec. silita-creanta primariei constand in cheltuieli de judecata alexandrapasca alexandrapasca Primaria a fost reprezentata intr-un proces de catre un avocat. Procesul a fost castigat de primarie. Instanta a obligat partea care a pierdut sa plateasca ... (vezi toată discuția)
Contract de asistenta juridica mariamaria1 mariamaria1 daca nu se achita onorariul de avocat chiar daca este semnat contract de asistenta juridica ce se poate intampla? in unul din articolele se precizeaza ca acel ... (vezi toată discuția)