Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare drepturi salariale

Buna ziua,

De aproape o luna de zile, mi-a incetat contractul de munca (restrangere de activitate..preaviz..toate cele).
Fostul patron refuza sa-mi plateasca drepturile salariale (banii pe preaviz, concediul medical, salariul compensatoriu, etc).
Va rog sa am indrumati catre institutia juridica abilitata sa rezolve aceasta problema. Mentionez ca domiciliul meu este in Sect 5, dar, sediul social al firmei este in Ilfov.
Va rog sa-mi spuneti, de asemenea, cu ce acte trebuie sa ma prezint la instanta judecatoreasca atunci cand depun plangere si daca exista vreo despagubire pentru perioada in care nu mi-am primit banii.

Va multumesc.
si eu am avut un caz similar, si angajatul a fost indrumat de catre ITM sa apeleze la instanta pentru recuperarea drepturilor salariale, motivand ca nu sunt organ de executare si ca nu au cum sa oblige angajatorul la plata creantelor, doar instanta poate printr-o hotarare judecatoreasca
poate se pregatea inspectorul de munca sa plece in concediu :)
1. Se poate merge comcomitent cu sesizarea ITM si actionarea in instanta.
2. Raspunsul, in scris, de la ITM poate fi de ajutor in instanta.
3. ITM nu poate obliga pe angajator sa plateasca banii.