Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art180 alin 2................
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art180 alin 2................

buna ziua....acum aproximativ 10 luni am avut un incident in trafic si din pacate acum tre sa raspund penal... intaorcandu-ma de la servici undeva in jurul orei 00-15 aflat cu un coleg de al meu in masina personala la intrarea in pasajul obor datorita unei manevre gresite a unui sofer din stanga mea era sa fiu proiectat in parapetul pasajului respectiv. Fara nici o remuscare soferul respectiv si-a vazut nestingherit de drum ca si cum nimic nu sa intamplat. L-am depasit si bineinteles ca l-am apostrofat avand in vdr a ceea ce imi facuse. a fost atat de revoltat incat a vrut sa intre in mers vorbind cu masina de 2 ori in masina mea. Colegul meu fiind in dreapta mi-a zis ca avem de a face cu un nebun si nu e cazul sa ii rasundem la provocari avand in vdr ca tot continua sa ma sicaneze in trafic. la primul semafor fiind culoare rosie am oprit si a venit cu masina pana in dreprul portierei mele din partea stanga la app 5 cm si a coborat din masina. am putut sa merg putin mai in fata si am crezut ca doar gura va fi de el dar a continuat sa vina spre masina mea. era foarte revoltat si ca masura de protectie atat pt mine cat si pt masina proprie am luat dupa bancheta din spate o umbrela a fetitei mele pt a ma apara. a venit aproape de mine si vrand sa ma loveasca m-am ferit si dandu-ma inapoi l-am lovit eu cu umbrela. instinctiv i-am dat peste mana dar l-am lovit in zona capului. sa intors catre masina sa si revenit cu altceva in mana. persoana care il insotea pe respectivul a incercat sa il opreasca dar era si mai revoltat. nestiind cu ce va reveni m-am retras catre spatele masinii mele si mi-am dat seama ca a luat un spray paralizant. a pulverizat de 2-3 ori catre mine dar m-am retras la timp atat cat sa nu inhalez pulverizarea respectiva. iam zis sa inceteze dar fara nici un raspuns sa indreptat catre masina mea si a pulverizat catre colegul meu care asista la toata aceasta nebunie din masina. acesta a iesit din masina si sa indepartat pt ca ia fost pulverizat direct in fata fara a avea nici o treaba cu persoana respectiva. vazand ca nu poate sa isi puna in aplicare nebunia care o avea in cap sa intors la masina personala si a inceput sa strige ca cineva vrea sa il omoare. vazand ca se retrage la masina lui m-am indreptat catre a mea si am plecat speriat ca totul va lua alta amploare. sa suit si colegul meu intre timp si am parasit zona respectiva. la 2 saptamani ma sunat sotia sa imi spuna ca sant cauta de catre cineva de la politie si a doua zi sa ma prezint la sectia 8 politie. m-am prezentat si am luat la cunostinta despre ce e vb. mai exact felul in care persoana respectiva a dat declaratie impotriva mea. a spus ca nu a avut nici o treaba cu mine si eu sant cel care a avut ceva cu el. mi-a fost adus la cunostinta ca eu l-as fi lovit cu un baston telescopic si ca el nu stia cum sa scape. am declarat cum a fost si chiar le-am adus la cunostinta ca nu am fost singur si la aceasta poveste a mai asistat si un coleg de al meu si implicit a avut de suferit. avand in vdr ca fara a face nimic ia fost pulverizat cu spayul in fata. am dat cate 2 declaratii si eu si colegul meu si acel politist mia spus ca va sta de vb cu pers respectiva si il va intrba daca va dori sa ne impacam...iam spus ca sant de acord nevrand sa mai pierd timpul pe la politie si asa mai departe. tin sa precizez ca nu am cazier si nici macar o amenda data in viata mea. singurele mele contacte cu politia fiind atunci cand mi-am facut buletinul si pasaportul. dupa aproximativ 9 luni m-am trezit cu un tel si mi-au spus ca sant de la procuratura si va trebui sa ma prezint la ei pt o declaratie. mi-au adus la cunostinta ca acea perosoana vrea sa ma actioneze in judecata. bineinteles ca am dat iar alta declaratie in fata procurorului si urma ca a 2 zi sa vina si pers respectiva pt a vedea daca exista cale de impacare intre noi. cei de la politie mi-au spus ca persoana in cauza este un rezident de nationalitate turca si ca a venit cu un certificat medico legal care rezulta ca a necesitat ingrijiri medicale de 8-9 zile. a doua zi prezentandu-ma din nou la procuror mi-a spus ca persoana nu vrea sa se impace cu mine nu are pretentii materiale de la mine si ca doreste sa raspun in fata legii. sant pus intr-o postura extrem de proasta avand in vdr ca nu am avut de a face cu asemenea chestii in viata mea si mai presus de toate am un copil de 2 ani si o familie care le e greu sa inteleaga toata aceasta poveste. ce se poate intampla mai departe si care ar fi sfatul dvs avand in vdr cazul descris mai sus. nu cred ca persoana respectiva sa indreptat catre mine sa ma mangaie pe crestet si in situatia in care am fost pus nu am facut altceva decat sa ma apar atat pe mine cat si pe masina mea. trebuia sa ma las lovit pt a putea demonstra care era intentia respectivului. ? am primit citatie si pe data de 28 sept tre sa ma prezint la tribunal. inimaginabil din pct meu de vedere unde sa ajuns din cauza unuia care a provocat toata aceasta altercatie si care nu a putut sa isi duca la bun sfarsit tampenia care o avea in cap. va multumesc
Legea prevede ca daunele morale si despagubirile materiale sint datorii civile, care trebuie executate independent de pedeapsa inchisorii. Condamnatul nu are posibilitatea de a alege intre plata daunelor si pedeapsa inchisorii, ci trebuie sa le execute pe amindoua.

bravo ramona,acum sigura va platii daunele,mai spunetii si ca se prescrie in 3 ani.
C.I. a scris:

Legea prevede ca daunele morale si despagubirile materiale sint datorii civile, care trebuie executate independent de pedeapsa inchisorii. Condamnatul nu are posibilitatea de a alege intre plata daunelor si pedeapsa inchisorii, ci trebuie sa le execute pe amindoua.

bravo ramona,acum sigura va platii daunele,mai spunetii si ca se prescrie in 3 ani.

Si atunci de ce ati afirmat anterior ca in caz de neplata a acestora se pot transforma in inchisoare ? Nu se transforma in inchisoare . Poate omul chiar nu are niciun venit sau niciun bun ...
Plus ca termenul general de prescriptie este de 3 ani , insa creantele odata intrate in circuitul fiscal , vor capata un alt termen de prescriptie , de 5 ani , conform codului de procedura fiscala ...
Fiti sigur ca , prescriptia nu va interveni , cel putin nu din partea administratiei fiscale , ptr ca tot ce trebuie sa faca este sa mai emita cate un act de executare silita si .... curge un nou termen de prescriptie ... practic , sa nu treaca mai mult de 5 ani intre acele acte ... si nu se prescrie ... Asta clar daca nu are bunuri pe nume care pot fi urmarite ptr a fi executat silit .
Cat despre ultima dvs fraza : doresc sa pastrati adresarea politicoasa ... si fiecare cetatean al Romaniei are dreptul de a se informa si de a fi corect informat ... indiferent de ceea ce a savarsit ... Dvs de ce i-ati vandut gogosi ? Poate v-ar conveni sa vi se intample aceeasi "dezinformare" si dvs ...
Inteleg ca raspunsurile pe acest forum nu constituie consultanta juridica , insa oamenii care apeleaza la acest site au nevoie de ajutor . Iar cei care le raspundem , o facem benevol , nu ptr a-i incurca sau ptr a-i "incurca" mai tare decat sunt acestia . Asta nu inseamna ca trebuie sa le dam informatii gresite , fie ca ne convine de fapta care au facut-o fie ca nu .
Nu imi plac nici mie anumite categorii ( asta nu inseamna ca ii discriminez ) , dar legea se aplica fara partinire , indiferent de calitate , categorie ... Asta ar insemna sa facem discriminari si intr-un stat de drept , asa ceva nu este admisibil .
numai sa aiba ce sa execute.in multe cazuri nu au ce sa execute doarece,nu au bunuri sau alte valori pe numele lor. ce se intampla mai incolo? :))
V-am scris mai sus .
Au grija cei de la AFP sa nu se prescrie , v-am spus , efectuand acte in vederea recuperarii creantelor , incepe sa curga un nou termen de prescriptie , altul ... practic ... la nesfarsit , pana va avea bunuri pe nume , pana va fi angajat , etc , pana vor putea valorifica niste bunuri ... :)
Va multumesc frumos pt raspunsurile acordate. Sant putin mai mult incurcat acum vazand ca parerile sant impartite. Prin urmare si la cele relatate mai sus vreau sa cred ca nu fac parte din " alta categorie " si ca urmare ma simt frustrat ca din cauza unui tampit ca altfel nu am cum sa il numesc tre sa alerg prin tribunale si sa mai si platesc cine stie cat in caz ca nu voi avea castig e cauza intr-un fel sau altul. Nu mai zic ca mi se va face si cazier. Ce era sa fac sa il las sa ma loveasca sau cine stie ce ...????? E deja prea mult. Sant vinovat pt ca am stiut sa ma apar si in acelasi timp sa pot sa il lovesc pt al descuraja sa continue sa vrea sa imi faca rau. Daca vreau sa fac rau cuiva si nu imi iese si tot eu ies sifonat din raul care vreau sa il fac sant foarte bine parte vatamata si pot sa cer daune fara nici un efort. E un mod de a trai in definitiv pe aceste vremuri. Halal lege si justitie. Poate ca o sa ii spun acelui judecator ca voi accepta orice mi se va cere dar pe acest turc il voi trimite in plic la el in tara. Sa pot face dovada banilor cheltuiti si timpului pierdut. Va multumesc