Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale 2 firme, acelasi punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

2 firme, acelasi punct de lucru

Buna ziua,

O firma care a inchiriat un spatiu pt a-l folosi ca si sediu social si punct de lucru poate primi in acel spatiu inchiriat o alta firma pentru a-si desfasura activitatea (punct de lucru)? Are cineva vre-un model de conventie care ar trebui semnat intre cele 2 firme?
andreea.tudor a scris:

firma care a inchiriat spatiu poate sa inchirieze inca o camera celeilalte insa depinde daca spatiul respectiv permite desfasuraresa activitatii a doua firme.

Daca e vorba de un spatiu tip open space, iar cele 2 firme au acelasi domeniu de activitate, pot desfasura ambele firme activitatea in mod legal? Cine ar trebui sa hotarasca daca spatiul permite sau nu desfasurarea a doua activitati?
Daca in contractul cu locatorul nu aveti clauza prin care vi se permite subinchirierea nu puteti sa inchiriati sau sa incheiati un contract de comodat cu a doua firma.La ORC cand a doua firma va dori sa inregistreze punctul de lucru i se va cere pe langa contractul de inchiriere/ comodat si actul proprietate al spatiului precum si contractul de inchiriere dintre proprietar si dvs.Daca in contractul de inchiriere dintre dvs.si proprietarul spatiului nu este o clauza prin care vi se acorda dreptul de a subinchiria, atunci ORC va refuza pentru a doua societate inregistrarea punctului de lucru.
In fine, daca exista acordul proprietarului pentru subinchiriere si exista open space, va trebui sa-l impartiti, pentru a delimita spatiile celor doua puncte de lucru.Asta pentru ca dvs. subinchiriati/comodatati, o parte din spatiul pe care deja il aveti inchiriat. Daca nu faceti asa, ORC va refuza inregistrarea punctului de lucru.
Chiar si in situatia in care o persoana fizica ar fi asociat in ambele firme, cele doua firme trebuie sa aiba contracte de inchiriere separate incheiate cu proprietarul, pentru punctele de lucru.
Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
cazacioc a scris:

Daca in contractul cu locatorul nu aveti clauza prin care vi se permite subinchirierea nu puteti sa inchiriati sau sa incheiati un contract de comodat cu a doua firma.La ORC cand a doua firma va dori sa inregistreze punctul de lucru i se va cere pe langa contractul de inchiriere/ comodat si actul proprietate al spatiului precum si contractul de inchiriere dintre proprietar si dvs.Daca in contractul de inchiriere dintre dvs.si proprietarul spatiului nu este o clauza prin care vi se acorda dreptul de a subinchiria, atunci ORC va refuza pentru a doua societate inregistrarea punctului de lucru.
In fine, daca exista acordul proprietarului pentru subinchiriere si exista open space, va trebui sa-l impartiti, pentru a delimita spatiile celor doua puncte de lucru.Asta pentru ca dvs. subinchiriati/comodatati, o parte din spatiul pe care deja il aveti inchiriat. Daca nu faceti asa, ORC va refuza inregistrarea punctului de lucru.
Chiar si in situatia in care o persoana fizica ar fi asociat in ambele firme, cele doua firme trebuie sa aiba contracte de inchiriere separate incheiate cu proprietarul, pentru punctele de lucru.
Bafta!

Daca obtin acordul proprietarului si fac o anexa la contractul de inchiriere, apoi fac un contract de comodat intre firma mea si firma care vrea sa-si deschida punctul de lucru acolo, sunt obligata si sa delimitez spatiul respectiv desi sunt administrator la cele 2 firme care au acelasi obiect de activitate? Imi e un pic cam peste mana treaba asta...nu prea vad sensul si obligativitatea, atata timp cat ambele firme sunt de acord. Ar putea cineva sa-mi dea amenda pt ca nu am delimitat spatiul?
Faci act aditional la contractul de inchiriere, prin care vei include acea clauza prin care proprietarul iti acorda dreptul de a subinchiria, nu anexa la contract.
Da, trebuie sa delimitezi spatiul pe care il subinchiriezi pentru punctul de lucru al celei de-a doua societati.O sa-ti ceara la ORC.
Nu stiu de ce insisti ca in acelasi spatiu, nedelimitat, sa functioneze punctele de lucru a 2 societati.
Vrei sa faci o evaziune, ceva....? Poate daca ai sa explici o sa inteleg
Acum vreau sa-mi deschid un SRL cu activitate principala Tehnica dentara, punctul de lucru ar urma sa fie in spatiul altui SRL cu aceeasi activitate, insa jurista mi-a spus ca din punct de vedere legal nu se poate, din cauza ca imi trebuiesc si mie autorizatiile de la primarie si celelalte organe, si din moment ce aceste autorizatii sunt date celuilalt SRL, mie nu mi le vor da. Imi poate da cineva o lege exacta in care sa pot vedea toti termenii legali ai autorizarilor si a infiintarii?

Multumesc anticipat!