Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cand nici unul dintre soti nu se afla in tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cand nici unul dintre soti nu se afla in tara

Ne-am casatorit in Romania, am plecat din tara iar acum eu vreau sa divortez. Nu ma pot intoarce in tara pt a ma ocupa personal de divort, ii voi face mamei o imputernicire pt a se ocupa de toate in numele meu. Singura intrebare e daca e suficient sa trimit cererea de divort semnata de mine, sau e nevoie sa o semnez la notar/ ambasada. Nu avemm proprietati comune, nici copii.
Un mic detaliu, nu am resedinta in tara unde ma aflu deci sunt exclusa din situatiile de exceptie mentionate de Stoica Ioana...sotul meu are resedinta dar nu este de acord cu divortul.
Daca nu aveti dovezi -inscrisuri din care sa rezulte ca aveti resedinta pe teritoriul tarii respective nu veti putea divorta prin mandatar.:sorry:
un avocat imputernicit prin notar poate sa ceara divortul in locul tau si sa ceara desfacerea casatoriei,cu conditia sa faci dovada ca locuiesti in alt stat, resedinta,contract inchiriere locuinta, etc.
Asa cum v-am raspuns initial si a scris si colega mea simonette12, in situatia dvs. nu puteti introduce actiunea prin mandatar. Va trebui, fie sa va asigurati dovada resedintei in strainatate, fie sa va prezentati pt. introducerea actiunii si primul termen.
teoretic, cererea de divort se depune personal, dar, in realitate, judecatorul care primeste cererea poate fi intelegator si, in masura in care exista o procura speciala, si dovada faptului ca ati plecat din tara, si lucrati (adica orice dovada din care sa rezulte imposibilitatea dvs de a va prezenta personal), poate trece cu vederea aceste aspecte. conditia este ca in acea procura speciala sa se precizeze clar faptul ca mandatarul are dreptul de a depune cererea de divort. depinde de norocul pe care il aveti, si de cat de intelegator este judecatorul.