Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bilet la Ordin in alb
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bilet la Ordin in alb

Care sunt elementele minime de completat, la data emiterii ?

Am un BO avalizat pe persoana fizica.
La data emiterii ca si garantie, pe BO au fost completate, DOAR:

1. semnatura mea, cu pixul, in stanga sus si dreapta jos
2. datele firmei tiparite in format electronic

Nicio alta informatie nu a mai fost completata, la momentul emiterii.
Ulterior, banca a completat cu pixul, printr-un functionar:
1. data emiterii BO
2. data scadentei BO
3. suma

Este valabil sau nul ? In principal, ma refer la faptul ca eu nu am completat la emitere si data emiterii, considerata a fi un element minim de completat la emiterea unui BO, ca acesta sa fie valid conform Legii Cambiei si Biletului la Ordin.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
ritter76, utilizator
Pai daca ii anulez in Instanta BO-ul poate sa faca orice alt demers....
Creditul, din care a mai ramas doar 15.000 ron, a fost pe firma, firma s-a inchis in urma falimentului. Nu s-a atras raspunderea asociatilor/administratori.

Imi puteti trimite o lege care face referire la faptul ca nimeni nu are dreptul de a completa un instrument de plata in afara de emitent, chiar daca in contract se specifica BO drept garantie. Ca sa stiu cu ce ma duc in Instanta.
victor_ctinescu@yahoo.com
Multumesc anticipat.
ritter76 a scris:

2. Stiu ca, repet, la emitere trebuia completat de mine si data emiterii, ceea ce nu s-a intamplat. Poate constitui acest fapt, un element de anulare a BO ?

din pacate, in cazu in care este in alb, data emiterii se considera data contractului care a produs emiterea BO sau a ultimului act aditional – daca este cazul...

nu cred ca puteti contesta decat suma, sa "trageti de timp".
ContSters123067, utilizator
Am inteles.

Ieri eram intr-o alta banca, din intamplare si am auzit o discutie cum ca in cazul unui BO lasat ca si garantie, fiind avalizat pe persoana fizica, nu se poate porni executarea daca nu a fost semnat si de sotia respectivului, bunurile fiind comune.
Este adevarat ? Are o baza legala ?
Multumesc anticipat
Se poate porni executare impotriva avalistului. Daca in urma demersurilor executorul va identifica bunuri comune acesta va instiinta creditorul care va inainta actiune de partaj.
Deci se poate porni executare, poate debitorul are bunuri personale nu numai comune.