Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA-PENSIONAR, activitate dependenta?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA-PENSIONAR, activitate dependenta?

Sunt PFA -resurse umane, am si calitatea de pensionar in sistemul public de pensii si colaborez pe baza de contract de presatari servicii cu o institutie.
In conditiile OUG 58/2010 si a normelor de aplicare, pot fi reconsiderat ca activitate dependenta (tinand cont si de prevederile art. 2 din norme -"Persoanele asigurate in alte sisteme , neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asiguari sociale, precum si persoanle care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanta de urgenta")?

Cu stima!
Deci un pensioar PFA cu activitate dependenta plateste si la pensii? si cand primeste ce plateste la pensii? ca deja e pensionar...

in alta ordine de idei: eu, pensionar, prestez servicii pe calculator. am un contract cu o firma si firma imi plateste cand si cat lucrez. dar am de lucru in fiecare luna. luna asta prestez de 1000 lei, luna viitoare de 500 lei, luna cealalta de 1800 lei... din cand in cand mai prind un contract si de la alta firma... se incadreaza ceea ce fac la activitati dependente?

multumesc!
nu-mi raspunde nimeni? :(
Daca sunteti pensionar, in conformitate cu prevederile art. 6^1 (2) din Legea pensiilor nr. 19/2000, ca PFA nu aveti obligatia de a plati contributia de asigurari sociale.
deci ramane doar contributia la sanatate, nu?
la intrebarea cu activitatea dependenta imi puteti da un raspuns?

multumesc
Contributia de sanatate este obligatorie.
Din cele mentionate de dvs. rezulta ca desfasurati activitate independenta.