Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT LA LOCUINTA PENTRU SOTUL MAMEI MELE IN CAZUL ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT LA LOCUINTA PENTRU SOTUL MAMEI MELE IN CAZUL DECESULUI EI

Va expun urmatoarea situatie si va rog sa-mi dati solutia cea mai la indemana , conform legii , bine-nteles! In urma decesului tatalui meu natural , am facut dezbatere succesorala , mama a renuntat in favoarea copiilor , locuinta urmand sa revina , dupa decesul mamei mele , in mod egal , copiilor. Anul acesta , mama s-a recasatorit, acualul ei sot investind foarte mult in casa care ne va reveni noua dupa decesul mamei. Intrebare: in cazul in care mama va deceda inaintea sotului ei (tata vitreg pentru noi) , ce act putem intocmi , cat dansa mai este in viata , astfel incat , actualul sot sa poata locui singur , linistit , pana intervine si decesul sau , in casa mostenita de noi , copii? Mentionez ca, din respect pentru actualul sot al mamei mele, vreau sa intocmesc un act notarial , pentru a-i da siguranta unei batraneti linistite , fara a se gandi ca in timp ne-am putea schimba si l-am da afara din locuina in cazul decesului mamei mele.
ANDRAX, utilizator
Dreptul la locuinta nu se mosteneste daca raposata a fost chiriasa!
Sotul supravietuitor are un drept de abitatie, conform dispoziitilor legii 319/1994.
Acest drept de abitatie ii confera doua dintre prerogativele dreptului de proprietate: drepul de folosinta si dreptul de posesie .
Insa , dreptul de abitatie al sotului supravietuitor poate fi restrans si , totodata , inceteaza , daca acesta incheie o noua casatorie.
Durata acestui drept este de 1 an , de la sistarea coproprietatii , si fiinteaza numai daca sotul nu detine o alta locuinta.