Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa divortez, sotul ma ameninta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa divortez, sotul ma ameninta

Buna ziua,
vreau sa divortez, am o fetita de 9 ani iar sotul ma ameninta si imi este frica, am nevoie de ajutor si nu stiu la cine sa apelez si cum se procedeaza in acest caz.
Mai departe de amenintarile sotului, importanta este decizia dvs.
Astfel, daca sunteti decisa sa procedati la acest pas inaintati actiune de divort la instanta ultimului domiciliu comun al partilor si totodata formulati si o plangere penala impotriva acestuia pentru amenintare- art.193 c.pen.
Plangerea se depune la parchetul de pe langa judecatoria careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond, in termen de 60 de zile de la data cunoasterii faptuitorulu deci a faptei in acest caz si o dovediti cu 2 martori.
Amenintarea trebuie sa fie de natura a va alarma pentru a fi considerata infractiune.:rtfm:
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat