Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu 2 minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu 2 minori

Buna ziua. Doresc sa divortez si sa obtin in incredintare ambii copii. Sotul meu exercita asupra mea un abuz psihic si verbal si dincolo ed faptul ca sunt nefericita ma tem pentru sanatatea mentala si fericirea copiilor. Suntem casatoriti de 4 ani si avem 2 copii minori rezultati din aceasta casatorie: o fetita in vastra de 2 ani si 5 luni si un baietel de 9 luni. Eu sunt consilier intr-un minister si el e director intr-o Autoritate guvernamentala si amandoi avem studii postuniversitare.
Eu insist sa mergem la terapie de cuplu iar el refuza. Mi-a zis ca e prea inteligent pentru asa ceva.?!!! #-o Cand ne certam aduce foarte des in discutie divortul si spune ca el va lua fetita si eu baitelul. Eu refuz sa vorbesc despre divort cu el dar ma preocupa foarte mult. Am senzatia ca el doar vorbeste dar nu-l vad facand-o. Mereu imi zice mie sa o fac. Ma gandesc foarte serios sa o fac. Insa inainte sa discut cu el si sa trec la fapte vreau foarte bine sa stiu cum stau.
Nu sunt dispusa sa cedez deloc in privinta copiilor. A niciunuia dintre ei.
Eu sunt cea care stau singura cu ei acasa cam toata ziua (sunt in CIC prelungit pt ca al doilea copil s-a nascut pana sa fi implinit fetita 2 ani) si ma descurc foarte bine chiar daca imi e greu.
In consecinta ma intereseaza urmatoarele:

1. Instanta are in vedere ca e in interesul copiilor sa nu fie despartiti unul de celalalt?

2. Ce sanse are el ca sa obtina fetita ? Ce probe ar trebui sa aduca sotul ca sa obtina fetita? E necesar sa demonstreze ca eu sunt o mama rea sau e suficient sa o ceara si judecatorul sa considere ca face imparteala echitabila??!!?

3. Ce presupune ancheta sociala? Ce se cauta/studiaza/analizeaza?

4. Ce probe este necesar sa aduc eu ca reclamant? (exceptand inscrisurile privind situatia juridica cum sunt certificatul de casatorie, actele noastre si ale copiilor) Doar martori?

5. Si eu pot depune marturie? Eu consider ca acest comportament al lui e de natura a le prejudicia copiilor sanatatea mentala si emotionala cu atat mai mult cu cat uneori se manifesta asa si fata de fetita. E suficient daca doar eu am vazut asta ?

6. Se admite si o inregistrare audio? Ma gandesc serios sa cumpar un reportofon sa il inregistrez.

7. Exista vreun numar maxim de persoane ce pot fi audiate pentru fiecare din capetele cererii de chemare in judecata?

8. Se decide pentru fiecare dintre cei doi copii? Sau pentru amandoi odata intr-o singura actiune?

9. In cazul in care obtin eu incredintarea ambilor minori, dupa cata vreme si in ce conditii are tatal dreptul sa ceara reincredintarea minorilor catre el?

Imi cer scuze daca sunt prea multe intrebari dar chiar ma intereseaza sa imi fac o imagine cat mai clara asupra modului in care acest proces se va desfasura.

Multumesc anticipat tuturor pentru rabdare, raspunsuri si timpul alocat.

mamade2pici, utilizator
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Avand in vedere varsta minorilor nu are sens sa va stresati.Acestia va vor fi incredintati dvs. oricat de inteligent ar fi sotul dvs.
Doar daca ati avea probleme de sanatate mintala sotul ar putea avea sanse sa ii fie incredintati minorii.

avocat Claudiu Lascoschi

Multumesc mult pentru raspuns.
Va rog frumos sa ma scuzati ca sunt sceptica dar eu v-am citit o parte din postarile de la "incredintarea copilului catre tata" si va rog frumos sa ma asigurati ca nu ati facut doar o remarca ironica bazata pe dezamagirea ca de obicei instantele merg pe aceasta solutie.
Sunt total ed acord cu dvs ca nu intotdeauna situatia o justifica si uneori, din nefericire, minorii raman langa mama fara ca asta sa fie insa in interesul lor.
mamade2pici a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Avand in vedere varsta minorilor nu are sens sa va stresati.Acestia va vor fi incredintati dvs. oricat de inteligent ar fi sotul dvs.
Doar daca ati avea probleme de sanatate mintala sotul ar putea avea sanse sa ii fie incredintati minorii.
Nu este loc de ironie. Copiii sunt foarte mici si situatia destul de nefericita ca sa fie ironic dl avocat. Este necesar sa fiti dv. mai linistita si mai optimista. Mi-as permite un sfat, desi poate fi riscant> cand mai vorbeste de divort, propuneti-i o mediere. Poate se linisteste. Stiu cazuri in care, la mediere, sotii s-au impacat. Mult noroc si stapanire de sine! Nu uitati, barbatii sunt agresivi, dar nu neaparat rezistenti la stress sau prea vigilenti. Si lor le scapa multe ...

avocat Claudiu Lascoschi

Multumesc mult pentru raspuns.
Va rog frumos sa ma scuzati ca sunt sceptica dar eu v-am citit o parte din postarile de la "incredintarea copilului catre tata" si va rog frumos sa ma asigurati ca nu ati facut doar o remarca ironica bazata pe dezamagirea ca de obicei instantele merg pe aceasta solutie.
Sunt total ed acord cu dvs ca nu intotdeauna situatia o justifica si uneori, din nefericire, minorii raman langa mama fara ca asta sa fie insa in interesul lor.
elena138 a scris:

Nu este loc de ironie. Copiii sunt foarte mici si situatia destul de nefericita ca sa fie ironic dl avocat. Este necesar sa fiti dv. mai linistita si mai optimista. Mi-as permite un sfat, desi poate fi riscant> cand mai vorbeste de divort, propuneti-i o mediere. Poate se linisteste. Stiu cazuri in care, la mediere, sotii s-au impacat. Mult noroc si stapanire de sine! Nu uitati, barbatii sunt agresivi, dar nu neaparat rezistenti la stress sau prea vigilenti. Si lor le scapa multe ...

Multumesc frumos de sfat. Dar nu stiu ce inseamna aceasta mediere.
In plus ma gandesc foarte serios chiar sa solicit divortul dat fiind ca, asa cum am zis, sunt nefericita (si este evident ca si el desi neaga) si ma tem ca acest mediu este periculos pentru dezvoltarea si educarea armonioasa a copiilor nostri.
De sambata viitoare incep terapia (doar eu fiindac el nu vrea, asa ca va fi o terapie doar pentru mine si nu pentru cuplu) si sper sa gasesc in mine resursele pentru a lua cea mai buna decizie.
Sotul meu nu mai cred ca se va linisti decat poate temporar. Momeala asta am mai muscat-o inainte de a ma casatori si din nefericire situatia a devenit mai rea decat inainte. E greu pentru un om sa se schimbe si daca vrea dar e cu adevarat imposibil cand nu vrea si nici macar nu constientizeaza ca are o problema. El considera comportamentul lui unui normal pentru un om strest si chiar daca ma face sa sufar considera ca sunt nimicuri. Desi nu astea sunt vorbele lui stiu ca in subconstient se conduce dupa acea mentalitate veche romaneasca: " daca nu bea si nu ma bate" e barbat bun.
mamade2pici a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Avand in vedere varsta minorilor nu are sens sa va stresati.Acestia va vor fi incredintati dvs. oricat de inteligent ar fi sotul dvs.
Doar daca ati avea probleme de sanatate mintala sotul ar putea avea sanse sa ii fie incredintati minorii.

avocat Claudiu Lascoschi

Multumesc mult pentru raspuns.
Va rog frumos sa ma scuzati ca sunt sceptica dar eu v-am citit o parte din postarile de la "incredintarea copilului catre tata" si va rog frumos sa ma asigurati ca nu ati facut doar o remarca ironica bazata pe dezamagirea ca de obicei instantele merg pe aceasta solutie.
Sunt total ed acord cu dvs ca nu intotdeauna situatia o justifica si uneori, din nefericire, minorii raman langa mama fara ca asta sa fie insa in interesul lor.

Realitatea arata ceea ce v-am spus.
Nu a fost nicio ironie.
Datorita varstei minorilor aveti sanse atat de mari incat imi vine greu sa cred ca nu ar putea sa va fie incredintati minorii dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
nu stiu ce inseamna aceasta mediere.
In plus ma gandesc foarte serios chiar sa solicit divortul dat fiind ca, asa cum am zis, sunt nefericita (si este evident ca si el desi neaga) si ma tem ca acest mediu este periculos pentru dezvoltarea si educarea armonioasa a copiilor nostri.
De sambata viitoare incep terapia (doar eu fiindac el nu vrea, asa ca va fi o terapie doar pentru mine si nu pentru cuplu) si sper sa gasesc in mine resursele pentru a lua cea mai buna decizie.

Felicitari pentru decizia de a incepe consilierea. E un prim pas catre cunoasterea obiectiva a problemelor dv. In ce priveste medierea, este prevazuta de Lege nr. 192 din 16 mai 2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator.
Marele avantaj pe care il vad eu, in privinta dv., este discretia. Ar mai fi si acela ca nu este obligatoriu ca mediarea sa duca la despartire, ci poate sa esueze (tehnic) si sa duca la impacarea sotilor, Daca se constata (de catre parti) ca nu mai poate continua casatoria, urmeaza ca procesul-verbal sa contina aceasta concluzie si... va mai spune mediatorul.
Ideea este sa incercati sa salvati ce se mai poate, daca nu, nu.
In privinta copiilor, un mediu familial tensionat are repercusiuni asupra dezvoltarii emotionale. Sper sa nu mai fie tensionat:).
Mult noroc si orice decizie luati, faceti-o pentru 3 (ei sunt mici si 100% dependenti de dv)!:(