avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu 2 minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu 2 minori

Buna ziua. Doresc sa divortez si sa obtin in incredintare ambii copii. Sotul meu exercita asupra mea un abuz psihic si verbal si dincolo ed faptul ca sunt nefericita ma tem pentru sanatatea mentala si fericirea copiilor. Suntem casatoriti de 4 ani si avem 2 copii minori rezultati din aceasta casatorie: o fetita in vastra de 2 ani si 5 luni si un baietel de 9 luni. Eu sunt consilier intr-un minister si el e director intr-o Autoritate guvernamentala si amandoi avem studii postuniversitare.
Eu insist sa mergem la terapie de cuplu iar el refuza. Mi-a zis ca e prea inteligent pentru asa ceva.?!!! #-o Cand ne certam aduce foarte des in discutie divortul si spune ca el va lua fetita si eu baitelul. Eu refuz sa vorbesc despre divort cu el dar ma preocupa foarte mult. Am senzatia ca el doar vorbeste dar nu-l vad facand-o. Mereu imi zice mie sa o fac. Ma gandesc foarte serios sa o fac. Insa inainte sa discut cu el si sa trec la fapte vreau foarte bine sa stiu cum stau.
Nu sunt dispusa sa cedez deloc in privinta copiilor. A niciunuia dintre ei.
Eu sunt cea care stau singura cu ei acasa cam toata ziua (sunt in CIC prelungit pt ca al doilea copil s-a nascut pana sa fi implinit fetita 2 ani) si ma descurc foarte bine chiar daca imi e greu.
In consecinta ma intereseaza urmatoarele:

1. Instanta are in vedere ca e in interesul copiilor sa nu fie despartiti unul de celalalt?

2. Ce sanse are el ca sa obtina fetita ? Ce probe ar trebui sa aduca sotul ca sa obtina fetita? E necesar sa demonstreze ca eu sunt o mama rea sau e suficient sa o ceara si judecatorul sa considere ca face imparteala echitabila??!!?

3. Ce presupune ancheta sociala? Ce se cauta/studiaza/analizeaza?

4. Ce probe este necesar sa aduc eu ca reclamant? (exceptand inscrisurile privind situatia juridica cum sunt certificatul de casatorie, actele noastre si ale copiilor) Doar martori?

5. Si eu pot depune marturie? Eu consider ca acest comportament al lui e de natura a le prejudicia copiilor sanatatea mentala si emotionala cu atat mai mult cu cat uneori se manifesta asa si fata de fetita. E suficient daca doar eu am vazut asta ?

6. Se admite si o inregistrare audio? Ma gandesc serios sa cumpar un reportofon sa il inregistrez.

7. Exista vreun numar maxim de persoane ce pot fi audiate pentru fiecare din capetele cererii de chemare in judecata?

8. Se decide pentru fiecare dintre cei doi copii? Sau pentru amandoi odata intr-o singura actiune?

9. In cazul in care obtin eu incredintarea ambilor minori, dupa cata vreme si in ce conditii are tatal dreptul sa ceara reincredintarea minorilor catre el?

Imi cer scuze daca sunt prea multe intrebari dar chiar ma intereseaza sa imi fac o imagine cat mai clara asupra modului in care acest proces se va desfasura.

Multumesc anticipat tuturor pentru rabdare, raspunsuri si timpul alocat.

Ultima modificare: Luni, 16 August 2010
mamade2pici, utilizator
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 11:48, 16 August 2010
buna ziua.
in cazul dvs. nu se poate pune problema medierii .. din cate am inteles sotul va incerca sa obtina incredintarea copiilor , deci nu cred ca s-ar putea rezolva acest conflict amiabil..
va trebui sa investiti instanta de judecata cu actiunea de divort si incredintarea minorilor, si in functie de probatoriul administrat in cauza, instanta va decide caruia dintre parinti ii va incredinta copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu 2 minori mamade2pici mamade2pici Buna ziua. Va rog fumos sa ma ajutati cu lamurirea catorva aspecte care ma macina in eventualitatea uni divort de sotul meu. Situatia noastra este urmatoarea. ... (vezi toată discuția)
Divort cu minori fara martori ContSters195759 ContSters195759 buna ziua,am doi copii minori de 10,respectiv un an si 3 luni,doresc sa divortez deoarece eu si sotul nu mai simtim nimic unul ptr celalalt. Nu ne mai leaga ... (vezi toată discuția)
Custodia a doi copii ligiapanait ligiapanait buna seara!problema ,mea e urmatoarea:sunt casatorita cu sotul meu de noua ani si avem doua fetite de sapte,respectiv cinci ani.din cauza ca a devenit un mare ... (vezi toată discuția)