Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procura auto pentru Bulgaria!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procura auto pentru Bulgaria!

Doresc sa plec in concediu cu masina socrului meu in Bulgaria. Imi este necesara procura? Cat costa?
La punctul de frontiera va vor solicita procura notariala,si nu contract de comodat,in ultima situatie nu vi se va permite iesirea din tara.
Respecte si weekend placut!
andymaurul a scris:

La punctul de frontiera va vor solicita procura notariala,si nu contract de comodat,in ultima situatie nu vi se va permite iesirea din tara.

Cu tot respectul, colega, sunteti in totala eroare.
Spun asta pentru ca vorbesc din proprie experienta, nu de jurist, ci de posesor auto cu contract de comodat.
Am parasit tara pe la mai multe puncte de trecere, cu acel contract de comodat, pe care toti vamesii l-au acceptat.
Colega,eu faceam referire la politia de frontiera=ei solicitand aceste documente si nu un lucrator vamal.In mod cert,politia de frontiera are mult mai multa incredere in actul notarial autentificat decat intr-un inscris olograf care poate fi scris si cu stiloul neavand certitudinea ca persoana care a incredintat masina a si semnat acest contract de comodat.Putem considera ,prin interpretarea legii,ca aceste institutii ale statului nu au respectat legea din moment ce au procedat asa cum s-a aratat.
andymaurul, utilizator
andymaurul a scris:

Colega,eu faceam referire la politia de frontiera=ei solicitand aceste documente si nu un lucrator vamal.In mod cert,politia de frontiera are mult mai multa incredere in actul notarial autentificat decat intr-un inscris olograf care poate fi scris si cu stiloul neavand certitudinea ca persoana care a incredintat masina a si semnat acest contract de comodat.Putem considera ,prin interpretarea legii,ca aceste institutii ale statului nu au respectat legea din moment ce au procedat asa cum s-a aratat.

Ori eu ni m-am exprimat corect, ori dvs. nu ati inteles.
Cand m-am referit la vamesi, bineinteles ca m-am referit si la politia de frontiera, ca doar nu-mi cereau vamesii actele, ei se ocupa de vamuire, de marfa, nu de persoana.
De asemenea, trebuia sa pricepeti ca acel contract de comodat l-am legalizat la un birou notarial, cu semnaturi recunoscute si certificate de notar, recunoscute in ultima instanta de POLITIA DE FRONTIERA.
Asa cum va spuneam, fapta am "comis-o" de nenumarate ori, fara probleme.
Sunt vechi in meserie si nu-mi permiteam tocmai eu o greseala de asemenea maniera.