avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procura auto pentru Bulgaria!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procura auto pentru Bulgaria!

Doresc sa plec in concediu cu masina socrului meu in Bulgaria. Imi este necesara procura? Cat costa?
La punctul de frontiera va vor solicita procura notariala,si nu contract de comodat,in ultima situatie nu vi se va permite iesirea din tara.
Respecte si weekend placut!
andymaurul a scris:

La punctul de frontiera va vor solicita procura notariala,si nu contract de comodat,in ultima situatie nu vi se va permite iesirea din tara.


Cu tot respectul, colega, sunteti in totala eroare.
Spun asta pentru ca vorbesc din proprie experienta, nu de jurist, ci de posesor auto cu contract de comodat.
Am parasit tara pe la mai multe puncte de trecere, cu acel contract de comodat, pe care toti vamesii l-au acceptat.
Colega,eu faceam referire la politia de frontiera=ei solicitand aceste documente si nu un lucrator vamal.In mod cert,politia de frontiera are mult mai multa incredere in actul notarial autentificat decat intr-un inscris olograf care poate fi scris si cu stiloul neavand certitudinea ca persoana care a incredintat masina a si semnat acest contract de comodat.Putem considera ,prin interpretarea legii,ca aceste institutii ale statului nu au respectat legea din moment ce au procedat asa cum s-a aratat.
Ultima modificare: Duminică, 15 August 2010
andymaurul, utilizator
andymaurul a scris:

Colega,eu faceam referire la politia de frontiera=ei solicitand aceste documente si nu un lucrator vamal.In mod cert,politia de frontiera are mult mai multa incredere in actul notarial autentificat decat intr-un inscris olograf care poate fi scris si cu stiloul neavand certitudinea ca persoana care a incredintat masina a si semnat acest contract de comodat.Putem considera ,prin interpretarea legii,ca aceste institutii ale statului nu au respectat legea din moment ce au procedat asa cum s-a aratat.


Ori eu ni m-am exprimat corect, ori dvs. nu ati inteles.
Cand m-am referit la vamesi, bineinteles ca m-am referit si la politia de frontiera, ca doar nu-mi cereau vamesii actele, ei se ocupa de vamuire, de marfa, nu de persoana.
De asemenea, trebuia sa pricepeti ca acel contract de comodat l-am legalizat la un birou notarial, cu semnaturi recunoscute si certificate de notar, recunoscute in ultima instanta de POLITIA DE FRONTIERA.
Asa cum va spuneam, fapta am "comis-o" de nenumarate ori, fara probleme.
Sunt vechi in meserie si nu-mi permiteam tocmai eu o greseala de asemenea maniera.

Alte discuții în legătură

Imputernicire la notar fara persoana imputernicita (iesire auto din ro) kvremus kvremus Buna ziua, Va solicit ajutorul intr-o privinta: un prieten de-al meu, roman, se afla in Italia (are si acte de Italia) si a cumparat o masina noua din ... (vezi toată discuția)
Procura auto daca e masina tatalui meu? bpardut bpardut Am nevoie de procura auto daca masina este inscrisa pe tatal meu dar acum o conduc numai eu? (vezi toată discuția)
Contractul de comodat auto pentru r. moldova trebuie încheiat neapărat în fața unui notar sau poate fi și neautentificat? Georgiana Alexii Georgiana Alexii Un contract de comodat trebuie incheiat neaparat in fata unui notar sau poate fi incheiat si acasa? De exmplu: masina e pe numele mamei, am sa o folosesc eu ... (vezi toată discuția)