Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procura auto pentru Bulgaria!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procura auto pentru Bulgaria!

Doresc sa plec in concediu cu masina socrului meu in Bulgaria. Imi este necesara procura? Cat costa?
Unul dintre elementele specifice procurii este tocmai acela ca este legalizata de notar ca si in cazul -particular in speta-contractului de comodat.In practica juridica- pt.contractul de comodat ,de ex.in stabilirea sediului unui srl-nu exista obligativitatea legalizarii la notar.
Indubitabil,in speta rezulta ca ambele documente,fiind legalizate de notar sunt valabile,doar conditionate de legalizarea notarului.Astfel,am putea intocmi si un contract de inchiriere cu precizarea ca chiriasul poate iesi din tara,legalizat de notar,nu?Eu nu am facut altceva decat sa indic solutia cea mai simpla utilizatorului.
Ma scuzati,de unde trebuia sa ''pricep'' ca acel contract de comodat este legalizat de notar,din moment ce pentru acest document nu este o conditie juridic obligatorie sa fie legalizat de notar???!!!
andymaurul, utilizator
aici va contrazic, desi nu sunt de meserie, dar posed o masina care nu este pe numele meu, sau a vreunei rude, este in continuare pe numele celui de la care am luat-o, si se iese din tara cu certificat de comodat. incheiat la notar intre posesorul de drept al masini si mine ca utilizator...si am trecut in afara tarii si m-am si intors.