avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune

vreau sa initiez o actiune in instanta pentru inselaciune
ma adresez cu o cerere tribunalului (judecatoriei) sau trebuie sa fac o plangere la procuratura sau politie inainte?
pot sa fac actiunile in acelasi timp si sa specific in solicitarea catre instanta ca am depus si o plangere la procuratura (politie)?
nu-mi pot permite sa angajez avocat!
multumiri
Cel mai recent răspuns: andymaurul , utilizator 15:47, 18 August 2010
mai ramane intrebarea ''cum se poate opri de la vanzare un imobil in speta de fata''
athe a scris:

la politie trebuie sa depuneti plangerea penala.


Scuze, din cate cunosc eu, plangerea penala se poate depune fie la politie, fie la unitatea de parchet:D
daca in plangerea depusa la parchet solicit sa nu se instraineze imobilul pana la lamurirea situatiei, e ok?
banuiesc ca interdictia de instrainare nu poate fi decat a unei instante totusi!
subscriu ce a zis m.belu insa din experienta proprie recomand Parchetul din 99 de motive. Insa ma intereseaza si pe mine cum se pot ''bloca'' bunurile aflate in litigiu. Poate ne informeaza cineva .... M.BELU sau LEGALLY :)
Ultima modificare: Miercuri, 18 August 2010
pop sorin, utilizator
Plangerea se depune la parchet sau la politie,nu conteaza.Procurorul este cel care hotaraste.In ceea ce priveste blocarea bunului in litigiu ,in cuprinsul plangerii se cere in mod expres aplicarea sechestrului asigurator,potrivit cpp.

Alte discuții în legătură

Sechestru asigurator ContSters101235 ContSters101235 in primul rand \"la multi ani\". in al doilea, problema mea; am depus o plangere penala la parchet in legatura cu faptul ca am fost inselat la cumpararea unui ... (vezi toată discuția)
Plangerea penala - la ce organ de cercetare penală se adreseaza ? oanaportar oanaportar Va rog frumos sa imi spuneti: - pentru furt, cf. Noului Cod penal si Noului Cod de Procedura Penala, la ce organ de cercetare penală se adreseaza Plangerea ... (vezi toată discuția)
Audiere martor ContSters204223 ContSters204223 Cum se audiaza un martor ( de buna voie / benevol si totodata membru direct cu una dintre parti ) pentru plangere penala si care sunt fazele prin care ... (vezi toată discuția)