avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubirea la cazul fortuit exista???
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubirea la cazul fortuit exista???

in urma unui accident cu morti,daca vinovatul este scos pe caz fortuit cine imi mai plateste paguba mea?
Daca din definitia cazului fortuit reiese ca nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala, al carei rezultat este consecinta unei imprejurari care nu putea fi prevazuta, cum poate raspunde civil persoana in cauza daca era peste puterile sale sa prevada acest lucru.
Parerea mea este ca daca se va promova o actiune civila in acest sens, are sanse 98% sa piarda.
V-asi ruga sa renuntati la comentariile rautacioase fata de colegii nostrii, ca dumneavoastra cam incurcati lucrurile.
Suntem responsabili de prejudiciul cauzat de lucrurile ce sunt sub paza noastra juridica.
Cand lucrul a cauzat o vatamare corporala sau moartea victimei,raspunderea partii careia ii apartine paza juridica este delictuala,se angajeaza in temeiul art.1000 alin.(1)C.civ.
Conditiile raspunderii:
-prejudiciul
-raportul de cauzalitate intre lucru si prejudiciu
-lucrul sa se afle in paza juridica a unei persoane
Asigurarea RCA acopera si cazul fortuit,este vorba despre raspunderea obiectiva a asiguratului.

Societatea de asigurare nu poate avea calitatea de parte responsabila civilmente in procesul penal,este asigurator de raspundere civila.Obligatia de plata a asiguratorului nu deriva din raspunderea delictuala,ci din contractul de asigurare.Cauza despagubirii este producerea riscului asigurat.

www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Miercuri, 18 August 2010
floare _de_ colt, utilizator
In astfel de situatii instantele obliga asiguratorul la plata daunelor ,indiferent de natura acestora
Domnule avocat,eu nu merg in instanta nici din joi in Pasti.:)

Sa inteleg...daca aveti ghinionul de a va gasi la locul si in momentul nepotrivit,cum procedati?Cititi despre forta majora ,cazul fortuit...excluderi?Va spuneti: NIMENI nu imi va acoperi prejudiciul,il acopar eu?!
Pe sosea se pot intampla multe.Poate se desprinde roata de la o masina,intra pe banda mea de mers si ajung in sant.Eu nu patesc nimic(nu vreau sa fie asa tragic,acuma!)dar masina are avarii serioase!
Vin la dumneavoastra,doar sunteti avocat! Ce ma sfatuiti?
Din ce postati pe forum, inteleg ca nu preluati cazul meu.Nu vreti sa imi luati banii pentru ca stiti ca nu am nicio sansa(cazul fortuit,bata-l vina!)si poate nici nu sunteti dintre aceia care iau banii fara remuscari...

Am scris anterior cum vad eu lucrurile si poate imi explicati si mie de ce nu am dreptate.
Ultima modificare: Miercuri, 18 August 2010
floare _de_ colt, utilizator

Alte discuții în legătură

Raspundere penala edelweis08 edelweis08 Prietenul meu este sef de district la un ocol silvic.In contactul colectiv de munca al RNP se prevede ca seful de district raspunde solidar cu pagubele facute ... (vezi toată discuția)
Caz fortuit invmona invmona domnilor fiti mai precisi in codul penal scrie ca e absolvit de raspunderea civila imi da asigurarea banii sau nu? (vezi toată discuția)
Asigurator respins in cadrul procesului penal Aequitas Aequitas Buna ziua, Am fost victima unui accident de circulatie, soldat cu vatamare corporala grava, m-am constituit parte civila in fata instantei de judecata,in ... (vezi toată discuția)