Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala

un salariat revine din concediu ingrijire copil, angajatorul decide desfiintarea postului acestuia si concedierea acestuia conform art.65 alin.1. la revenire trebuie sa i se acorde obligatoriu preavizul de 20 de zile?
da
se acorda obligatoriu perioada de preaviz de minim 15 zile-depinde cat ati prins in ctr individual de munca.
evident.
La revernirea din concediu se reia contractul de munca si in consecinta trebuie respectate prevederile acestuia.
se acorda obligatoriu perioada de preaviz de minim 15 zile-depinde cat ati prins in ctr individual de munca.

In cazul concedierii din motive neimputabile angajatului preavizul are o durata de minim 20 de zile lucratoare, conform CCMN.
ContSters42179, utilizator
salariatul revine din data de 22.08.2010, prin urmare in 23.08.2010 tb sa-i facem instiintarea de preaviz.multumesc.