Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces de reincredintare a custodiei unui minor peste ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces de reincredintare a custodiei unui minor peste 12 ani

As dori sa aflu ce acte imi sint necesare pentru deschiderea unei actiuni de reincredintare a custodiei copilului meu, in virsta de 13.5 ani. Mentionez ca , in urma acordului mamei sale (notariat), copilul locuieste cu mine in USA. Acordul a fost dat la un notariat in Romania si a fost folosit atit la obtinerea actelor de emigrare ale copilului la Ambasada USA din Bucuresti cit si la vama aeroportului atunci cind a iesit din tara.
Dupa parerea mea angajarea unui avocat sa va reprezinte pentru tot procesul si nu doar pentru o parte din acesta v-ar ajuta sa nu va prezentati personal la proces in Romania.
Ancheta sociala se va efectua si in Romania la adresa mamei si la adresa dvs. din SUA.
Procesul va fi insa de durata si de aceea ziceam ca trebuie sa platiti avocatul pentru a va reprezenta pana la finalul procesului in prima instanta.
Apoi, mai exista si caile de atac care costa separat...

avocat Claudiu Lascoschi
Si cine va face ancheta sociala in USA??? Si cine va plati pentru asta?
Ancheta sociala se face de autoritatile competente americane.
Dvs. platiti traducerea actelor...
Actele vor ajunge la instanta romana.

avocat Claudiu Lascoschi