avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sotul meu a fost sunat de catre Diicot
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sotul meu a fost sunat de catre Diicot

Buna seara. Dupa cum spuneam sotul meu a primit un tel de la Diicot pt a da o declaratie cu privire la o cerere de creditare depusa in Aprilie 2009 la Milenium Banck. Cererea a fost respinsa, pt ca m-ai avea un credit. Sunt ingrijorata. Nu avem nici un litigiu, avem 2 credite pe care le platim..... Poti fi citat prin telefon? De ce aceasta solicitare ? Ce semnificatie poate avea? De ce i s-a spus sa isi anunte avocatul? Am sunat pe numarul de tel de pe care a fost apelat , nu raspunde nimeni ton de fax. Cum altfel pot afla detalii? Ce ma sfatuiti?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:07, 24 August 2010
carmen nedelcu a scris:

Da, am sunat. mi s-a confirmat ca este chemat la audiere. Eu de aseara sunt intro stare de soc profunda.


Doamna Carmen
Cred ca este momentul sa fiti calma. Acum cativa ani si eu am trecut printr-o situatie similara. Parca atunci structura teritoriala se numea PNA, daca nu ma insel.
Eu am fost citat la audieri intr-o anumita infractiune de care nici nu aveam habar. Nici ca s-a comis, de cine sau ce infractiune.
Procurorii, pentru a ajunge la adevar, se folosesc de orice indiciu furnizat.
Faptul ca a fost invitat nu inseamna ca este si invinuit sau vinovat.

Da, este adevarat ca procurorii DNA (fosti PNA) se folosec de orice indiciu, dar aici e vorba de DICOT...
Ei merg cumva la sigur...

Poate sa il foloseasca si ca martor dupa ce il pune sub invinuire.Legea nu interzice asa ceva...
Si nici nu ar fi exclus...
Doar ca, ar trebui sa aiba avocat pentru a se analiza aceasta posibilitate.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chemare fara citatie? Just-drept Just-drept Buna ziua. Un prieten a fost chemat la parchet prin telefon, fara sa ii fie trimisa o citatie sau instintare. Maine trebuie sa se prezinte la procuror, la ... (vezi toată discuția)
Citatie diicot mt1 mt1 Buna ziua! Am fost prins acum vreo 3 luni de zile de cei de la anti drog cand cumparam droguri de mari risc. Am fost la sectie in acea seara, ne-am dat ... (vezi toată discuția)
Reprezentare/asistare in dosar penal remus388 remus388 avocatul poate merge singur la Parchet pt. a afla de ce am fost chemat sa dau declaratii? Ii va spune procurorul care este motivul pt. care sunt chemat sa ... (vezi toată discuția)