Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul ca sotie la propietate(casa) avand ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul ca sotie la propietate(casa) avand ca propietar duar pe sot pe act.

Buna ziua.Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns sau o solutie.Sunt impreuna cu sotul de 7 ani,dar legal casatoriti avem aproape duar 3 ani,impreuna am facut o casa f.mare,dar nu ieram casatoriti legal la momentul acela,si pe actul case si pe teren,si masina,etc.s-a trecut duar el ca propietar,el mai are un copil din prima casatorie,noi nu avem copii impreuna,in caz de divort am vreun drept asupra locuintei? Cum pot indrepta greseala care am facut-o ,as dori sa ma trec pe act de propietate am nevoie de acordul lui? Unde ar trebui sa ma duc la notar ,la primarie,sau la un avocat? Ce drept are copilul lui in caz de deces al tatalui?Dupa 5 ani da casatorie legal devin bunuri comune in cazul nostru? Daca aduc martori la divort precum ca am facut casa impreuna,rezolv ceva? va multumesc si astept raspuns urgent.
copilului dansului ar avea drept la 3/4 din casa.iar dvs doar 1/4 in cazul unui eventual deces al sotului in conditiile in care ati mai ramane casatorita cu dansul pana la decesul acestuia.