Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz de incredere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz de incredere

Buna ziua.
Acum 2 luni am imprumutat , cu consimtamantul detinatorului , un amplificator de chitara.L-am tinut aproximativ 2 saptamani dupa care i l-am returnat.Problema este ca de o luna incoace tot ma ameninta ca ma da in judecata ( pentru abuz de incredere ) ca nu i-am mai adus amplificatorul inapoi dupa care zice ca deja a inaintat plangerea si ca sunt urmarit penal de departamentul investigatii criminale.Nu am primit nici o somare nimica acasa.Se poate sa fie cum zice el si sa fiu urmarit penal ? Daca da cum ar trebui sa procedez ?
Multumesc
Dar din cate am inteles chiar daca nu as fi avut nici un martor nu ar fi avut ce sa imi faca sau gresesc ? Cel putin asa mi s-a mai spus.
Nu e chiar asa...e adevarat ca el trebuie sa dovedeasca plangerea insa daca sustine ca v-ati insusit bunul si refuzati sa-l restituiti...va trebuie martori ca l-ati restituit.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Multumesc anticipat pentru raspunsurile rapide si folositoare.

In primul rand reclamantul are sarcina probei. Poate proba ca v-a dat amplificatorul? are martori sau inscrisuri?
In sens contrar, aspectele supraprezentate de colegii de forum privind infractiunea calomniei sunt pertinente.
Buna ziua din nou.
Azi de dimineata m-am trezit cu domnul in cauza , cu un domn de la politie sectia 13 bucuresti si administratora blocului la usa mea si mi-a inmanat o citatie . Citez " in calitate de : persoana cercetata " si " in cauza privind : dosar penal - art 213".
Ce inseamna acest lucru?
Multumesc