Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scoaterea prin indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scoaterea prin indiviziune

Buna ziua, puteti sa ma ajutati va rog cu un raspuns?
Dupa decesul bunicilor a ramas un apartament,pentru a intra in posesia partii mele de mostenire trebuie sa fac scoaterea prin indiviziune,puteti sa imi spune-ti care sunt costurile?(cat reprezinta taxa judiciara,Comision avocat etc.)
Va multumesc
Daca sunteti unic mostenitor , dezbateti succesiunea si procedati la partajare adresandu-va notarului public, cel de la ultimul domiciliu al defunctului.
Daca, insa , sunt si alti coerezi si acestia refuza sa-si exprime consimtamantul, in vederea lichidarii starii de indiviziune , diferendul va fi transat numai de catre judecatoria in a carei raza teritoriala s-a aflat ultimul domiciliu al defunctului.
In acest sens , taxa judiciara de timbru
va fi 6 % din valoarea actuala de circulatiei a bunurilor care alcatuiesc masa partajabila ( 3% pentru fiecare operatiune).
Insa , puteti beneficia de ajutor public judiciar . ( in conditiile in care veniturile dumneavoastre sunt reduse si sunteti in imposibilitate de a achita cheltuielile ocazionate de litigiu , justificata de inscrisuri doveditoare).

Sa aveti in vedere atribuirea daca bunul nu este comod partajabil in natura.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat