Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MOTIVARE ABSENTE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MOTIVARE ABSENTE

Buna ziua,
Am avut 2 saptamani internare cu copilul in varsat de trei ani, mi s-a eliberat doar o adeverinta din care rezulta ca am fost internata. Pe baza acele adeverinte angajatorul imi poate motiva absentarea si sa fiu platita?
Multumesc anticipat!
utc a scris:

Angajatorul vrea sa-mi desfaca contractul de munca ptr. absente nemotivate daca nu ii aduc concediul medical sau biletul de externare. se poate, este legal?

Angajatorul solicita dovezile legale cu privire la motivarea pe care o aduceti.
Spitalul poate elibera CM sau bilet de externare nu adeverinta. Adeverinta este o aberatie, nu stiu care este baza legala pentru eliberarea acesteia, nici scolarii nu mai motiveaza absentele cu adeverinta. Solicitati macar externarea daca nu vi se mai poate elibera CM. Angajatorul va poate ponta absent nemotivat si poate declansa cercetarea diciplinara ce poate conduce chiar la concediere.