avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara - 25% din toate veniturile tatalui?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara - 25% din toate veniturile tatalui?

Buna seara,

Intentionez sa il dau in judecata pe tatal copilului pentru plata pensiei alimentare si am nevoie de cateva sfaturi / raspunsuri:
- in cazul unul venit peste medie, procentul maxim de 25% se stabileste numai daca dovedesc ca intretinerea copilului ajunge la suma respectiva? (Ex: 25% = 2.000 lei - instanta va obliga tata sa plateasca procentul maxim numai daca eu dovedesc ca intretinerea copilului costa 4.000 lei pe luna astfel incat el sa contribuie cu jumatate din suma? sau pe ce principiu se stabileste pensia alimentara in cazul unui salariu mai mare?
- procentul respectiv se aplica la toate veniturile suplimentare care apar pe fluturas pe langa salariu? (ex: bonus, indemnizatii de concediu)


Multumesc,
Cristina
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:02, 12 Septembrie 2010
Mesaje reeditate ... ca urmare a deschiderii unui tpic de doua ori

@ cristinani
Data post: Sambata, 11 Septembrie 2010, 20:08
Subiect: pensie alimentara - 25% din toate veniturile tatalui?


Buna seara,

Intentionez sa il dau in judecata pe tatal copilului pentru plata pensiei alimentare si am nevoie de cateva sfaturi / raspunsuri:
- in cazul unul venit peste medie, procentul maxim de 25% se stabileste numai daca dovedesc ca intretinerea copilului ajunge la suma respectiva? (Ex: 25% = 2.000 lei - instanta va obliga tata sa plateasca procentul maxim numai daca eu dovedesc ca intretinerea copilului costa 4.000 lei pe luna astfel incat el sa contribuie cu jumatate din suma? sau pe ce principiu se stabileste pensia alimentara in cazul unui salariu mai mare?
- procentul respectiv se aplica la toate veniturile suplimentare care apar pe fluturas pe langa salariu? (ex: bonus, indemnizatii de concediu)

Multumesc,
Cristina

@ carmenmur
Data post: Sambata, 11 Septembrie 2010, 20:14


pensia este 25 % din venit net.

@ gi_jane2
Data post: Sambata, 11 Septembrie 2010, 21:38

nu trebuie sa demonstrati nimic. se va acorda fie 1/4 , fie 25% (daca venitul net variaza de la o luna la alta). se ia in calcul salariul pe ultimele 6 luni

@ avocat Cristina Popescu
Data post: Sambata, 11 Septembrie 2010, 23:13


gi_jane2 a scris:

nu trebuie sa demonstrati nimic. se va acorda fie 1/4 , fie 25% (daca venitul net variaza de la o luna la alta). se ia in calcul salariul pe ultimele 6 luni


pana la 1/4 din venitul net si sporurile cu caracter de continuitate aferente ultimelor 6 luni.
avocat Cristina Popescu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere procent pensie alimentara la aparitia unui alt minor. alxml alxml Buna ziua! Situatia este urmatoarea: Platesc pensie alimentara pentru un copil dintr-o casatorie anterioara, in valoare de 25% din venitul net. In ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara slvesterlore slvesterlore am o intrebare asupra unui subiect asupra caruia nu putem cadea de acord eu si sotul meu . suntem in divort si el spune nu vrea sa fie de acord decat cu 15% ... (vezi toată discuția)
Cuantum pensie de intretinere minor camelia_crt camelia_crt Buna seara! As dori o parere avizata legat de calcularea pensiei de intretinere. In speta, este vorba de familie cu un minor, in perspectiva de divort. Singura ... (vezi toată discuția)