Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara - 25% din toate veniturile tatalui?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara - 25% din toate veniturile tatalui?

Buna seara,

Intentionez sa il dau in judecata pe tatal copilului pentru plata pensiei alimentare si am nevoie de cateva sfaturi / raspunsuri:
- in cazul unul venit peste medie, procentul maxim de 25% se stabileste numai daca dovedesc ca intretinerea copilului ajunge la suma respectiva? (Ex: 25% = 2.000 lei - instanta va obliga tata sa plateasca procentul maxim numai daca eu dovedesc ca intretinerea copilului costa 4.000 lei pe luna astfel incat el sa contribuie cu jumatate din suma? sau pe ce principiu se stabileste pensia alimentara in cazul unui salariu mai mare?
- procentul respectiv se aplica la toate veniturile suplimentare care apar pe fluturas pe langa salariu? (ex: bonus, indemnizatii de concediu)

Multumesc,
Cristina
Mesaje reeditate ... ca urmare a deschiderii unui tpic de doua ori

@ cristinani
Data post: Sambata, 11 Septembrie 2010, 20:08
Subiect: pensie alimentara - 25% din toate veniturile tatalui?

Buna seara,

Intentionez sa il dau in judecata pe tatal copilului pentru plata pensiei alimentare si am nevoie de cateva sfaturi / raspunsuri:
- in cazul unul venit peste medie, procentul maxim de 25% se stabileste numai daca dovedesc ca intretinerea copilului ajunge la suma respectiva? (Ex: 25% = 2.000 lei - instanta va obliga tata sa plateasca procentul maxim numai daca eu dovedesc ca intretinerea copilului costa 4.000 lei pe luna astfel incat el sa contribuie cu jumatate din suma? sau pe ce principiu se stabileste pensia alimentara in cazul unui salariu mai mare?
- procentul respectiv se aplica la toate veniturile suplimentare care apar pe fluturas pe langa salariu? (ex: bonus, indemnizatii de concediu)

Multumesc,
Cristina

@ carmenmur
Data post: Sambata, 11 Septembrie 2010, 20:14

pensia este 25 % din venit net.

@ gi_jane2
Data post: Sambata, 11 Septembrie 2010, 21:38

nu trebuie sa demonstrati nimic. se va acorda fie 1/4 , fie 25% (daca venitul net variaza de la o luna la alta). se ia in calcul salariul pe ultimele 6 luni

@ avocat Cristina Popescu
Data post: Sambata, 11 Septembrie 2010, 23:13

gi_jane2 a scris:

nu trebuie sa demonstrati nimic. se va acorda fie 1/4 , fie 25% (daca venitul net variaza de la o luna la alta). se ia in calcul salariul pe ultimele 6 luni

pana la 1/4 din venitul net si sporurile cu caracter de continuitate aferente ultimelor 6 luni.
avocat Cristina Popescu