Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... PRIETENE pierdute=otv
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

PRIETENE pierdute=otv

Buna seara,

Sper din toata inima ca aceasta seara sa fie buna pentru voi.A mea a fost distrusa.De ce va veti intreba?.Titlul va poate edifica partial.Sunt extrem de suparata dar mult,mult mai mult furioasape mine,pe ele,pe televiziuni ( unele ). Nici macar nu mai stiu cine este vinovat(a),cum a inceput,cum s-a derulat schimbul de pareri,de cuvinte. Finalul a fost cumplit de jenant pentru mine ca gazda si extrem de dureros ca prietena.Ce s-a intimplat???
Astazi am primit vizita "bunelor si vechilor" mele prietene (2) frumoase,f frumoase interior,inteligente,deosebite.Ne-am asezat la cafele si la mici birfe,asa ca intre fete (fara soti desigur) subiecte feminine:ca tu nu te-ai schimbat,ca tu esti mai frumoasa ca femeie,ca tu esti la fel de eleganta si distinsa,...am ris de nebuniile din anii studentiei,doamne, de cite nebunii am fost capabile...acum ne infiorau putin,dar atunci erau cotidiene si multe ne erau trecute cu vederea pentru ca eram numite "frumoasele anului cuminti".
Usor,usor,cursul discutiilor a alunecat cu usurinta de la starea materiala,sentimentala, la politica si a culminat cu aparitiile tot mai dese ale lui D>D la un alt post tv. la fel de stresant pentru mine si bineinteles continutul emisiunilor respective imi provoaca o maltratare psihica iesita din comun.
Eram atit de nervoase incit am fost capabile sa ne jignim cum nu mi-am imaginat.
Cert este ca scorul a fost 2-1 pentru ele.In citeva secunde au disparut bunul simt,vechea si frumoasa prietenie,totul,totul .
Am luptat ca o leoaica sa-mi pastrez prietenele,dar lupta a fost inegala iar eu orbita de furie le-am aruncat in fata ;
PE CIT SUNTETI DE FRUMOASE PE ATIT DE PROASTE si ca tragedia sa fie deplina sotul meu auzind cearta noastra a facut "imprudenta sa-mi reproseze "draga mea ce e cu tine?te-ai sonat? am avut citeva secunde de blocaj total si nu stiu nici acum de ce i-am spus cu o ura si-un dispret cumplit:
"SA TE DUCI LA DRACU SI TU CU ELE"
Sunt extrem de speriata,debusolata,confuza nu reusesc sa ma remontez.

CIT AM GRESIT? CUM? CE MAI POT RECUPERA?

Sentimentul meu actual este ca
nu mai vreau sa-i vad pe niciunul ma doare.
silvia p, utilizator
Peste o zi veti spune un adevar universal:si aceasta a trecut !
Radu Gabrian, Mediator
@silvia p
Probabil sunteti un temperament vulcanic, probabil exista o tensiune acumulata de ceva timp intre dv. si sot, probabil si o enervare mocnita....si toate acestea adunate intr-o biata fiinta au explodat cand s-a aprins fitilul. Nimic nou sub soare!
Va amintesc ca in anii '90, la inceput, s-au intamplat divorturi, s-au intamplat despartiri intre copii si parinti, pierderi de prietenii crezute eterne....pe motive de "pe cine alegem?" Aceasta situatie a aparut si acum.

Si atunci, si acum, cei care adunam tensiune in noi suntem victimele inocente ale mass-media care se joaca cu creierul nostru ca si cu o bucata de plastilina. Se face rating, livrandu-ni-se un show in care nici protagonistii nu cred, dar pofta lor de bani este atat de mare incat nu conteaza ce se intampla cu telespectatorii spectacolelor lor grotesti. Ei castiga bani si noi ne pierdem prietenii, familia. Asta este adevarul!

De unde ati fi stiut dv. sau prietenele dv. de DD, sau de alti impostori politici sau economici, daca nu de la tv-uri? Si daca suntem "informati", asa cum se pretinde, ce folos ne aducem noua, familiei noastre, orasului nostru sau tarii noastre? Noi...ce folos avem din aceasta "informare"? Niciun folos, de la circul mediatic nu avem niciun folos, ba dimpotriva, ne uratim viata!

Incercati sa treceti peste acest episod urat, avand o discutie calma cu sotul dv., aratandu-i ca sunteti o pereche intr-o barcuta mica in oceanul de manipulare si ca trebuie sa va pastrati directia si ramanerea in barca..... Pentru prietene, puteti spune, atata paguba!:)
Buna ziua tuturor celor care sunt "anti."0.tv.desi asta poate fi pur si simplu o motivatie .
@elga50 eu ca zodie sunt fecioara,calma,vesela-imi place sa rid,ascultatoare -fac uneori si ceea ce nu prea vreau-numai sa fie sotul sau fam.multumiti nu-mi place deloc sa supar sau sa jignesc cu toate ca uneori ma abtin cu greu,las aproape intotdeauna de la mine pentru ai menaja pe ceilalti,fac cred eu prea multe pentru altii.
Am avut ff putine momente de "eruptie".Sotul meu este vulcanic "Taur"ca zodie (ce aiurea pot gindi acum) (auzi sa compar si sa asociez zodiile ) .
Ingrijorarea mea majora acum este ca simt inca revoltaimpotriva lui si nu reusesc sa-mi schimb atitudinea.
Simt dureros de mult ca nu mai vreau sa ma ingrijesc de nimenisa se "spele pe cap singuri"
Vreau sa ma iubesc mai mult pe mine.Abia acum ma bucur ca nu am copii sau poate sunt extrem de furioasa de gindesc asa.
Ei!....Cred eu ca mania-i mai veche :) mai apasatoare si acest episod e doar un pretext.....sau mandria a fost prea ranita? :console:
Haideti, renuntati la artag si bucurati-va de sanatate, de viata, de cerul albastru sau cu nori, de verdele pus pe ingalbenit la inceput de toamna....si lasati necuratului tv-ul cu pricina.
Vreti sa schimbati lumea?:hammer::fight::training:
Nu-i mai simplu asa?:kissing:
:):vishenka:
elga50 a scris:

Ei!....Cred eu ca mania-i mai veche :) mai apasatoare si acest episod e doar un pretext.....sau mandria a fost prea ranita? :console:
Haideti, renuntati la artag si bucurati-va de sanatate, de viata, de cerul albastru sau cu nori, de verdele pus pe ingalbenit la inceput de toamna....si lasati necuratului tv-ul cu pricina.
Vreti sa schimbati lumea?:hammer::fight::training:
Nu-i mai simplu asa?:kissing:
:):vishenka:

Multumesc mult dna.Elga50.

Cuvintele si iconitele dvs.m-au facut sa zimbesc sa-mi mai treaca din furie.Adevarul este ca aseara si eu am aruncat cu prea multe reprosuri in sotul meu de care a fost socat ( zice el ).Aveti dreptate focul a mocnit cred de mai multi ani iar aseara a explodat necontrolat .Si eu sunt acum surprinsa de cite mi-am amintit in cearta de aseara.Acum daca derulez trecutul nostru realizez ca am acumulat prea multe, unele mai mici altele mai mari,ma rog,ca in fiecare cuplu.
Astazi am avut surpriza de a fi mingiiata de soacra mea( o doamna prin excelenta) care a avut puterea sa nu-mi reproseze ca i-am jignit fiul, mai mult a recunoscut ca eu am fost liantul.Ma bucur c-am insistat sa mai ramina la noi 2 sapt.
Astept totusi cu mari emotii sa vedem ce se va mai intimpla.Nu ma inteleg,nu stiu de ce nu pot face primul pas ca intotdeauna,nu stiu de ce.

Simt fisura din casnicia mea,dar nu pot face acel prim pas.Parca sunt catir.
Multumesc din nou dna.Elga pentru cuvintele dvs. :vishenka:
silvia p, utilizator