Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general anulare ordin de compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

anulare ordin de compensare

Care ar fi instanta competenta a anula un Ordin de compensare intre doua societati comerciale intocmit cu scopul de a impiedica executarea silita?
Acest Ordin de compensare este facut fara intermediul Institutului de Management si informatica asa cum obliga Og 77/ 1999 in cazul compensarii de facturi de peste 10.000 ron si compenseaza datorii de aproximativ 70.000 ron
Ok. Platiti factura moderatorului ;)

Lasand gluma, apelati la un avocat, pt ca speta nu e simpla.
exit vs exit, utilizator
stiu dar din pacate am o proasta impresie despre avocatii din zona ,cel impotriva caruia am solicitat validarea popririi fiind unul dintre potentatii zonei consider ca e mai sigur sa ma reprezint singur de altfel actiunile de validare (sunt 2 pentru ca sunt si doua titluri) le-am cistigat atit in fond si apel . Azi i-am papat de vii avocatii la contestatia la executare cistigind-o si pe asta. Pentru a evita validarea ,tertul a cerut insolventa societatii A ,am facut cerere de interventie in baza titlului i-a fost respinsa si cererea de insolventa . A facut somatie de plata ipotriva lui A in ideea de a-mi opune un alt titlu la titlul meu executoriu ,la fel am facut cerere de interventie si i s-a respins si somatia.
Nu cred ca as gasi un avocat care sa aiba macar rabdarea sa ma asculte singurii care sunt in stare de ceva sunt cei angajati de el .
asa ca nu am ce sa fac mai o intrebare pe avocat net mai o documentare si pina acum mi-au iesit toate ,executind chiar o parte din suma iar de luni urmind restul. Falimentul se judeca in recurs peste vreo 2 luni pina atunci imi voi executa titlurile si s-ar putea ca la recurs sa fiu de acord cu declansarea insolventei :D
asa ca sa se suspende orice cauza in care este implicat A si mai avind un titlu care vine din urma impotriva lui A ,dar de valoare mica ,sa ma inscriu si la masa credala.:D
Din cele prezentate, se pare ca aveti cunostinte temeinice juridice.

In acest caz, va urez succes in demersul dvs.

multumesc ,aveam doar o vaga incertitudine daca anularea Ordinului de compensare priveste valoarea materiala in stabilirea competentei. Nu voiam sa risc in a adresa cererea judecatoriei si sa astept vreo 6 lui pentru declinarea competentei catre tribunal.