Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul nu imi inapoiaza cartea de munca!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul nu imi inapoiaza cartea de munca!

Daca fostul angajator nu vrea sa-mi inapoieze cartea de munca pe diferite motive ce ar trebui sa fac?
Am muncit pt o firma cu sediul in Bucuresti cu un oficiu in Constanta timp de 3 luni
Aceasta firma se ocupa cu recrutare sudori pt munca in Lituania.
In contractul individual am avut diurna trecuta 5 euro pe ora.
Am muncit acolo 3 luni pt care nici macar jumatate din banii promisi nu i-am luat ba mai mult cand am fost sa-mi duc cartea de munca am fost surprins cu un refuz de inapoiere pe motiv ca am de plata jumatate din banii care ai castigasem in 3 luni pe motiv de Datorie Catre Firma. Nu inteleg ce fel de datorie este asta.
Adica daca nu mai vreau sa muncesc pt ei nu sunt obligat sa dau nici un ban inapoi firmei.
Dupa ce am incetat activitatea cu ei am dus cartea de munca sa-mi treaca vechimea in cartea de munca si surpriza ca de 2 ani nu vor sa-mi inapoieze cartea de munca.
Am facut sesizare la ITM Constanta sa verifice care este problema. Au verificat si au descoperit ca firma fiind din Bucuresti cartea de munca se afla la Itm Bucuresti.
Au facut sesizare la Itm Bucuresti si am primit o scrisoare de la ei precum cartea de munca a fost la ei dar a fost ridicata de un reprezentant al firmei.
Am sunat apoi la ITM bucuresti si le-am spus sa faca ceva sa-mi ia cartea de munca de la firma respectiva.
Au spus ca ei nu poate sa faca asta si ca trebuie sa-mi caut un executor judecatoresc.
Dar de ce nu face nimic acest Itm?
Am inteles ca acest itm apara drepturile tuturor mucitorlor din romania.
Numai ca in situatia mea nu vor sa mai faca acest lucru si ar trebui sa fac eu asta personal .
Nu ei ar trebui sa fie cei care sa ma reprezinte si sa ma apere de astfel de firme. Cartea de munca este ca si buletinul. Nu are nimeni voie sa o opreasca indiferent de motive.
Ce pot sa fac daca nu mai am carte de munca?
Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi.
Cu respect.
radaghin a scris:

Pai si la cine sa ma adresez?
Defapt cui sa ma adresez?
Exista vreun birou cu " cazuri nerezolvate"?
Managerului institutiei sau nici nu stiu cu-i sa trimit o adresa sau catre cine mai exact.
Daca stiti exact unde se trimit sau cine sunt superioarii ITM-ului as aprecia.

Se adreseaza dlui Inspector general de stat ...veti primi raspuns in termen de 30 de zile de la data inregistrarii petitiei.
Multumesc frumos.
O sa incerc si asta sa vad daca merge si o sa va tin la curent cu raspunsul primit sau rezolvarea acestei probleme.
Am vazut ca a-ti raspuns si la alte subiecte deschise.
Am deschis si eu un subiect despre un divort international si as vrea sa stiu parerea dumneavoastra despre acea problema.
Am lasat maimulte detalii acolo.
salut,
am o problema asemanatoare, am cartea de munca la fostul angajator, de la care mi-am dat demisia cu preaviz de 2 saptamani.

Am lucrat timp de 8 luni la o firma de paza, G4S apoi mi-am dat demisia.

In timpul lucrat la ei, mi-au facut atestat de paza, pentru care eu am semnat o hartie cu ei, cum ca daca imi dau demisia mai devreme de 2 ani, va trebui sa-mi platesc taxa dde scolarizare(adik pentru atestat).

Cand mi-am dat demisia efectiv, mi s-a spus ca va trebui sa imi platesc taxa de scolarizare, sa iau chitanta pe acea suma, sa iau atestatul, iar apoi sa ma duc cu ele in alta parte, la alt sediu ca sa ridic cartea de munca.

Atestatul il am, chitanta acea nu o am pentru ca nu am platit suma de bani, doamna respectiva nu mi-a putut incasa suma din diverse motive.

Acum dupa aprox. 1 an jumate, eu incerc sa imi recuperez cartea de munca.
Am incercat sa contactez firma ca sa imi dea cartea de munca, insa fara nici un rezultat.

Unde si cum m-as putea duce mai departe ca sa recuperez cartea de munca ?

Am lucrat la G4s in perioada 8.2010 - 4.2011.
butisac, utilizator
Puteti sesiza ITM-ul in legatura cu refuzul fostului dvs angajator de a va elibera carnetul de munca ... G4S are sediul sediul pe social, astfel incat sesizarea se va depune la ITM Buc

[ link extern ]