Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tentativa la furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tentativa la furt

exista pposibilitatea,ca agentul de politie,sa nu se fi sesizat din ofiviu?cineva a vrut sa imi fure masina,nu a reusit sa intre in ea,caci eu dormeam pe bancheta din spate.acesta a recunoscut ca avrut sa ia o geamta din masina,si ca fratele meu l-a trimis,avea cheie.masina e a mea personala.nu am facut plangere.iar un amic de la politie,mi-a spus ca nu sa intocmit acte premergatoare urmaririi penale,si au trecut 6 luni.multumesc.
Trebuie sa mearga la politie sa se convinga personal in legatura cu aceasta realitate ,sa vada de ce politia nu a intreprins cercetarile care se impuneau ,iar in acest caz politia trebuia sa intreprinda actele procedurale dupa sesizarea celui in cauza.
In acest caz fiind vorba despre infractiunea de tentativa de furt,poate formula plangere pana la prescrierea raspunderii penale a autorului.
Termenul de 2 luni de la cunoasterea faptuitorului se refera la infractiunile care necesita plangere prealabila